Güncel

Bedelli askerlikte durum netleşiyor

Dünkü yazımızda bedelli askerlik ile ilgili gelişmeleri aktarmıştık, bugün yeni bilgiler geldi ve siz okuyucularımıza vakit kaybetmeden aktarıyoruz. Gelecek hafta meclise gelmesi beklenen bedelli askerlik yasa tasarısı bakanlar kurulu imzasına açıldı. Bu arada tasarının ayrıntılarıda netleşmeye başladı. Tasarıda bedelli askerlik yasasından yararlanabilmek için alt yaş sınırının 30 olarak belirlendiği ücretin ise 25-30 Bin TL arasında olacağı tahmin ediliyor. Ödemede 4 taksit yapılacağı düşünülen bedelli askerliğin süresi ise 21 gün olacak.

Bedelli askerlik ile ilgili ayrıntılar önümüzdeki hafta Başbakan Erdoğan tarafından mecliste açıklanacak. İddialara göre bedelli askerlikten yararlanmak için 30 yaşından büyük olmak gerecek. Bedelli askerlik yapmak isteyenlerden alınması düşünülen bedel ise 25-30 Bin TL arasında olacak. Ödemede kolaylık sağlanmasıda 4 taksite bölünerek yapılacak. Bu miktarı ödeyenler 21 gün süresince askerlik yapıp teskerelerini alabilecekler. Bu yasadan yaklaşık 140 Bin kişinin yararlanması ve 2.4 Milyar civarında bir gelir elde edilmesi bekleniyor.

Tasarı bakanlar imzaladıktan sonra önce genel kurulda sonra komisyonlarda görüşülecek ve büyük ihtimalle kasım ayında yürürlüğe girecek.

Öte yandan AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş “CHP nin ne yaptığının anlaşılamadığını belirterek Genel başkanları destekleyeceğiz derken bir grup başkanvekili olmaz diyor” şeklinde konuştu. CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi’nin, “Konunun referanduma götürülmesi teklifinde bulunduğunun'” sorulması üzerine Elitaş, hiçbir kanun referanduma götürülemez bunu bilmemiler dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir