Sağlık

Bayılma neden olur ? Bayılma tedavisi ?

Bayılma, beyin damarlarına yeterli kan gelmemesi sonucunda meydana gelir. Dayanılmaz ağrılar, çarpmalar, ani acı veya sevindirici haberler, aşırı kansızlık, güneş çarpması, aç kalma gibi sebeplerden bayılma olabilir. Aslında kısaca bayılma , vücudun kendini tehlikede hissetmesi halinde tüm çalışmaları askıya alıp , stand-by duruma geçmesidir.

Hastanın önce yüzü sararır, baş dönmesi olur, soğuk bir ter döker, kulakları çınlar, iç sıkıntısı, bulantı ve halsizlik hisseder ve olduğu yerde yığılıp kalır. Bayılanlar kendilerinde geçerler, nefes ve kalp atışları yavaşlar. Kalp hastaları ve yaşlılarda bayılma ölüme sebep olabilir.

Bayılma Tedavisi :

– Hasta serin bir yere sırt üstü yatırılmalı, başı biraz vücudundan aşağı gelmeli, yakası, kol dümeleri ve kuşağı gevşetilmelidir.

– Yüzüne bol soğuk su serpilmeli, avuç içlerine ve ayak tabanlarına bol soğuk su dökülmelidir.

– Sirke, kesilmiş soğan, kolonya, limon kabuğu koklatılmalı ve derin nefes alması sağlanmalıdır.

– Göğüs ve kolları sirkeli su ile ovulmalıdır.

– Gerekirse sun’i teneffüs yaptırılmalıdır.

– Hasta kendine gelince açık, az şekerli bir çay bardağı kahve içirilmeli veya bir çay bardağı sıcak suya 1/2 kahve kaşığı tarçın veya 1/2 kahve kaşığı kuşdili yaprağı koymalı ve 5 dakika sonra süzerek hastaya içirilmelidir. Bunlar kalbi kuvvetlendirir, sinirleri uyartır ve hasta kendine gelir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir