Diyet & Fitness

Başarılı bir diyet için 10 ipucu

Etrafta diyet hakkında çok fazla bilgi olması, bu bilgilerin hangilerini dikkate almamız, hangilerini görmezden gelmemiz gerektiğini görmeyi zorlaştırıyor.  İşte size formda kalmak için ne yapılması gerektiğini özetleyen birkaç denenmiş, gerçek yöntem.

1. Düşük kalorili besinler tüketin
Alınan toplam kalori miktarını azaltmak başarının temel şartıdır. Öncelikle yağ ve şeker içeren yüksek kalorili yiyeceklerden vazgeçmeyi hedefleyin ve alkollü içecek tüketiminizi azaltın. Beslenme ile ilgili bu değişiklikler vücut yağlarını yakmanızı ve azaltmanızı sağlayan bir enerji açığa çıkarır.

2. Daha fazla kalori yakın
Günlük olarak ne kadar hareket ederseniz o kadar fazla enerji tüketirsiniz, bu da toplamda çok daha fazla kalori yakmanızı sağlar. Yürüyüş ve güce dayalı günlük çalışmalar size en iyi egzersizi sağlar.

3. İştahınızı kontrol edin
Porsiyonlarınızı sınırlayın ve aşırı yeme alışkanlığından kaçının. Yağsız proteinli besinler, salatalar ve kepekli tahıllar gibi doyurucu ve şişmanlatmayan yiyecekleri tercih edin.

4. Yemenize neden olan durumları bilin
Sizi aşırı yemeye veya yüksek kalorili yiyecekler tüketmeye iten insanları, yerleri ya da düşünceleri saptamak, alternatif yollar oluşturmanızı ve bu zor durumlarla baş etmenizi mümkün hale getirecektir.

5. Gelişiminizi gözlemleyin
Diyet ve egzersizlerinizdeki değişiklikleri izlemek yaptıklarınızın bilincinde olmanızı sağlar ve sizi başarıya giden yolda tutar. Başarılı bir şekilde zayıflayan insanlar yedikleriyle alakalı kayıtlar veya egzersiz günlükleri tutarlar hatta çalışmalarını hazırladıkları bir çizelgeye not ederler, bunu da buzdolaplarına asarlar.

6. Sizi destekleyen insanlardan oluşan bir grup oluşturun
Ailenizden, dostlarınızdan veya iş arkadaşlarınızdan sizi desteklemelerini isteyin çünkü siz pes edebilirsiniz ama size eşlik eden birini ortada bırakmak daha zordur.

7. Profesyonel tavsiyeler alın
Sizinle önemli bilgileri, ipuçlarını ve stratejileri paylaşacak biri sizi kilo vermeye motive eder. En iyi atletlerin antrenörleri ve koçları vardır, bu yüzden siz de başarılı olmak için sözünü dinleyeceğiniz birini bulun.

8. Programınızı kişiselleştirin
Gelişme göstermeye başladığınız anda size uygun olan yöntemleri takip edin ve uygun olmayanları bırakın. En iyi diyet kuralları size en çok uyanlardır.

9. Kendinizi kafa karışıklığından kurtarın
İşe yaramayan ve sizi amacınızdan uzaklaştıran diyet bilgilerini dikkatlice tespit edip elemeyi bir alışkanlık haline getirin. Diğerlerinin yaptıklarından etkilenmeyin. Kendi bildiğiniz şekilde şekle girin.

10. Esnek olun
Hata yapmanıza müsaade edin ve bu hataların çok temel sorunlar haline gelmesine izin vermemeye çalışın. Kalıcı sonuçların anahtarı sağlıklı davranışlardır.

Başarılı bir diyet yapabilmek için verilen bu ipuçlarını, size hangi alanlarda gelişebildiğinizi ve iyi sonuçlar alabildiğinizi gösterecek bir liste olarak kullanın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir