Seyahat

Barbados adası mini rehber

Barbados’un tropikal manzarasının ortasında, kolonyal bir geçmişi atlatmayı başaran; büyük çiftlik evleri, şekerkamışı tarlaları, rom üreticileri ve dönemsel olarak buraya gelen kasabalılar bulunmaktadır.

Bir de kumsallar var. Atlantik okyanusunun dalgalarınca dövülen doğu kıyısı sörfçüler arasında efsane olarak kabul edilir. Batı kıyısı ise milyonerlere ve film yıldızlarına ev sahipliği yapar.

Görülecek yerler

St Nicholas Manastırı, Karayipler’deki en eski çiftlik evlerinden biridir. Buradaki topraklar tek kelimeyle göz kamaştırıcıdır. Rom ve şeker müze evleri tarihi yapılardır. Ayrıca burada köle kayıtları ve kütük bilgileri bulunmaktadır .

George Washington’un Evi, 1751 yılında ABD başkanı ve onun erkek kardeşi Lawrence’in eviydi. Şu anda 18. yüzyıl Barbados’unu hayata döndüren bir müzeye olarak kullanılıyor.

Kıyı kasabası Oistins‘in merkezi; deniz kıyısında bulunan, geniş ve hareketli bir balık pazarıdır. Cuma ve Cumartesi günleri, reggae, pop ve country tarzı müziklerin çalındığı, insanların barbeküde pişirilmiş balık ve bol miktarda rom sattığı, adanın en iyi partilerine ev sahipliği yapar. Bu partilerdeki insanların, aşağı yukarı, %80’i yerel halktan, %20’si ise turistlerden oluşmaktadır ve partiler gece 02.00’a kadar devam eder.

Az sayıdaki insan ise güney kıyısı Bathsheba‘ya gider. Gitmelilerdir de. Burada, dar ve uzun bir sahil ve küçük bir rom dükkanı bulacağınız, Martin’s Koyu’nu arayın. Buradan yaklaşık üç kilometre ileride bulunan dik bir yol sizi, hafta içi boş olan hafta sonunda ise gürültücü ailelerle tıklım tıklım dolu olan, Bath Koyu’na götürecek.

Speightstown, yıpranmış binaları ve yerel insanlarıyla, kolonyal cazibeyi ve doğallığı bir araya getirmektedir. National Trust (Ulusal Güven) tarafından işletilen bir soy müzesi olarak kullanılan Arlington House’a da uğramayı unutmayın.

Yeme ve içme mekanları

Speightstown liman bölgesindeki Fisherman’s Pub, arka tarafındaki güverteden gelen balıkların, çarşamba günleri steel-pan müzik eşlinde sunulduğu yerel bir tesistir. Geleneksel bir yemek olan cou-cou’yu (mısır unu ve bamya) ve flying fish’i (uçan bağlık) deneyin.

David’s Place, St Lawrence Koyu manzarası olan çok romantik bir yerdir. Garsonlar deniz ürünleri tepsisi ve Kreole körisi ile dolaşırlar.

Popüler Roundhouse Restoranı, Soup Bowl (Çorba Kasesi) olarak da bilinen dünyanın en ünlü resif yarığını görmektedir. Bu mekanda; kahvaltıda muzlu ekmek, öğle yemeklerinde sandviçler ve salatalar ve akşam yemeğinde ise ekmekağacı meyvesi çorbası gibi özel yemekler bulunmaktadır.

Oldukça hareketli bir yerleşim yeri olan Holetown’daki Raggamuffins adındaki mekanda en iyi Karayip yemekleri bulunmaktadır. Ailoi soslu isli bağlık tam anlamıyla bir mutluluk kaynağıdır. Pazar günleri burada bir drag şovu (kadın kıyafetleri giymiş bir erkeğin yaptığı gösteri) düzenlenmektedir.

Çok sevilen Brown Sugar tropikal bir cennettir. Batı Hint adalarına özgü açık büfesi çok popülerdir ve Bajan ekmek tatlısı enteresan bir lezzettir.

Konaklama mekanları

1883 yılında inşa edilen Atlantis Otel, sırf odundan yapılmış, denize bakan bir mekandır. Kolonyal etkileşimli odalar; tik ağacından yapılma mobilyalar ve cibinlikli yataklar ile döşenmiştir. Efsaneleşmiş Barbadoslu yazar George Lamming çoğu zaman bu otelde konaklar.

Peach and Quiet; tamamı yatak odalı ve salonlu 22 geniş suit odası olan, deniz kıyısında bulunan, gösterişsiz bir konaklama mekanıdır. Fayans kaplamalı odaları, canlı yatak örtüleri, geniş pencereleri ve okyanus kıyısında bulunan bir barı bulunmaktadır. Mekan sahibi Adrian Loveridge, adanın bir uçtan diğerine dolaşıldığı harika yürüyüşler düzenler.

Sea-U Guest House (misafir evi), Bathsheba tepelerinden denizin üzerindeymiş gibi görünen, şirin bir verandası olan büyüleyici bir çiftlik evidir. Kulübelerin ve restoran çadırının dış yüzeyi yeşilliklerle kaplıdır. Yedi yatak odası, mutfak imkanlarına ve klişeleşmemiş ada dekoruna sahiptir.

Güney kıyısının en özgün mekanı olan Little Arches‘ta bir gece de olsa konaklayın. Bu mekan bir zamanlar Akdeniz tarzı bir köşktü. Şu anda ise tropikal dekoru, terrakota döşemesi ve içinde yöresel çanak çömlekler olan 10 odası bulunan bir mekandır. Burada gizlilik en üst seviyededir.

Bir aile işletmesi olan Coral Reef Club, bahçe düzenlenmesi yapılmış 12 arazinin ortasına yerleştirilmiş 88 adet lüks odaya sahiptir. Ana yapı tam bir zencefilli ev (gingerbread house) fantezisidir; iç kısım bir İngiliz kır evinin kumaşları ve mobilyaları ile yöresel sanat eserlerinin seçkin karışımından oluşur.

Ne zaman gidilir?

Temmuz en yağışlı ay olsa da, şekerkamışının hasat zamanıdır.Bu dönemde, adanın en büyük festivali olan ve üç hafta süren Hasat-Sonu festivali yapılır. Mart ve Nisan en uygun hava koşullarının yaşandığı aylardır, ancak fiyatların zirve yaptığı Noel dönemine dikkat edin.

Nasıl gidilir?

Türkiye’den direk uçuş yok ancak İngiltereye gidip oradan uçabilirsiniz. Britanya Havayolları ve Virgin Fly’ın Londra’dan, Manchester’dan ve Edinburgh’dan direkt Barbados’a giden uçakları bulunmaktadır. Barbados’taki Grantley Adams Uluslararası Havaalanı, Bridgetown’a 16km uzaklıktadır.

Çevreyi dolaşmak

50p (yaklaşık 1.50 TL) karşılığında, istediğiniz her yere halk otobüsleri ile gidebilirsiniz. Adada bağımsız araba kiralama şirketleri de hizmet vermektedir. Bu şirketlerin sunduğu fiyatlar genellikle birbirine yakındır ve çoğu firma havaalanına veya otelinize araba gönderir.  Çoğu otel bisiklet de tahsis eder.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir