Seyahat

Bali’de Görülmesi Gereken 11 Yer

Bali’de Görülmesi Gereken 11 Yer

Bali muhtemelen dünyanın en büyüleyici adalarından biridir. Endonezya’da ki 13.000 adadan biri olan Bali, dünyanın en popüler ve ilginç turizm mekanlarından biridir.

Bali ile ilgili bazı bilgiler: Bali batıdan doğuya 140, kuzeyden güneye 80 km olmak üzere toplam 5620 km kare bir alan kaplamaktadır. Güney kısımları sahil boyunca beyaz, yumuşak kum ile dolu iken batı, doğu ve kuzey kısımları siyah yumuşak volkanik kumlarla doludur.

Bali tropikal bir iklime sahip olup yıl boyunca ortalama 30 ° C (80 ° F) bir sıcaklığa sahiptir. 2 mevsim yaşanır: Nisan’dan Ekim’e kadar kuru bir iklim, Ekim’den Nisan ayına kadar ise yağmurlu bir iklim yaşanmaktadır. Yamaçlarda her zaman serin ve güzel bir hava varken sahilde daha sıcak bir hava vardır ama yine de her zaman hafif ve güzel bir meltem eser.

Kuru sezon her zaman güneşlidir ve mükemmel bir gün doğumu ve gün batımı manzarasına ev sahipliği yapar. Yağmurlu sezon da çok ıslak geçmez ve her zaman günü değerlendirebileceğiniz bir güneş vardır.

Bali’de görülmesi gereken 11 yer.

Barong Dans – İyi ve kötü arasında ki ebedi mücadeleyi temsil eden ve yaklaşıl 1 saat süren bir dini danstır. İyi Barong tarafından, kötü ise Rangda adlı korkunç bir cadı tarafından temsil edilir. Kullanılan kostümler  ve set ayrıntılı ve güzeldir. Önemli olan şey önceden yer alıp ön taraflara oturmak ve dansçıların yüz ifadelerini görmek için yeterince yakın olmaktır.

Barong Dans

Celuk (altın ve gümüş ), Mas (ahşap oyma) ve taş oyma köy. Bu 3 köyü ziyaret edip altın, gümüş, ahşap ve taş satan görkemli dükkanları görebilirsiniz. Celuk’a giderseniz yol boyunca altın ve gümüş satan dükkanları görebilir ve eğer isterseniz üretim sürecini görmek için fabrikaları ziyaret edebilirisiniz. Aynı etkinlikleri ahşap oyma ve taş için de yapabilirsiniz.

Batur Dağı (Kintamani)– Bu dağ Bali’nin 2. büyük aktif yanardağı olup deniz seviyesinden 1717 metre yüksektedir. 1917 ve 1927 yılında meydana gelen patlamalardan siyah lav kalıntıları taşımaktadır. Güzel bir doğal krater gölüne ev sahipliği yapar. Orada ki restoranlardan birinde açık öğle yemeği yiyebilir ve nefes aldıran manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. 10 dolar civarında bir fiyata bu yemeği yiyebilirsiniz ve kesinlikle yemek içi bu değer.

Tirita Empul – Tirita Empul “köpüren su” anlamına gelir ve 960 yılında inşa edilen kutsal bir su tapınağıdır. Tapınak çok güzeldir ve içinde arınma ve kutsanma gibi amaçlarla kullanılan kutsal su çeşmeleri vardır. Ben oradayken kendini günahlarından arıtan insanlara şahit oldum. Tapınağın daha içlerinde siyah kum üzerine fışkıran suyun kaynağını görebilirsiniz. Tam bir doğa harikası. Efaneye göre su arayan tanrılar gökten yere bir ok attı ve ok tam olarak bu noktaya düşmüştür.

Goa Gajah – “fil mağarası” anlamına gelir. 11. Yüzyılda bulunan bu mağara, sert bir kum taşı içinde bulunan huzurlu bir nehre yataklık yapar. T şeklindeki mağaranın içinde, Budist rahiplerin meditasyon için kullandığı bazı nişler vardır. Bu mağarada bulunan bir çok tarihi kalıntı arasında kötülük ve arınma tanrısı diye adlandırılan Ganesh Heykel’i ( Fil kafalı bir insan vücudu) vardır. Mağara klostrofobisi bazı insanlar için korkutucu olabilir ancak görülmeye değer bir yerdir.

Kutsal Sebatu Tapınağı – Bali dilinde adı “Gukung Kawi” dir. Güzel bir köyün huzurlu bir vadisinde çok güzel bir tapınaktır. Tirita Empul’a benzer şekilde köylülerin banyo yapmak için kullandığı alan dışında büyük bir çeşmesi vardır. Ancak benim rehberim buranın Tirita Empul kadar kutsal olmadığını söyledi.

Kutsal Sebatu Tapınağı

Taman Ayun – Mengwi de bir köyde bulunur 1934 yılında inşa edilmiştir ve en büyük kraliyet aile tapınağı kompleksidir. Bu tapınak bir hendekle çevrelenmiştir ve hendeğin etrafı da zambak ve nilüferlerle doludur. Bu yer hala dua oturumları ve önemli törenler sırasında kullanılmaktadır.

Tanah Lot – Bali’nin en ünlü tapınak mekanlarından biridir. Tanah Lot “okyanus ülkesi” anlamına gelir ve okyanus kıyısında bir parça uçurum üzerine inşa edilmiştir ve büyüleyici bir tapınaktır. Bu tapınak 16. Yy da Dang Hyang Dwijendra adlı yüksek rütbeli bir rahip tarafından inşa edilmiştir ve okyanus tanrısı “Baruna” ‘ya adanmıştır. Dalgaların yükseldiği sıralarda uçurum su ile çevriliyor ve tapınak yüzüyormuş gibi görünüyor. Uçurumun alt tarafında kutsal sayılan bir su vardır ve tapınak sahilde bazı kutsal yılanlar tarafından korunur. Tapınağın güney ve kuzey bölümü gün doğumu ve gün batımı izlemek için kesinlikle mükemmeldir.

Uluwatu Tapınağı – Tanah Lot’u inşa eden rahip tarafından inşa edilen Uluwatu da bir uçurumun tepesine inşa edilmiş muhteşem bir kutsal tapınaktır. Bütün tapınak büyük bir alan boyunca uzanır ve Büyük Hint Okyanusu tarafından çevrelenir. Burada ziyaretçilerin beslediği ve yaramaz maymunları görebilirsiniz.

Beratan Gölü & Pura Ulun Danu – Baratan, gölü ve köyün adıdır. Orada “Ulun Danu Tapınağı” adlı muhteşem bir yüzen tapınakta görebilirsiniz ve kesinlikle görülmeye değerdir. Seyahatim sırasında gölün kenarı serindi ve mola vermek için çok uygundu. Rehberim orada görülecek çok bir şey olmadığını söylemesine rağmen çok oraya gitmek için tekne tutan çok sayıda insan vardı.

Jatiluweh – Prinç çeltik ekili sekili görmek için çok uygun bir yer. Yeşil kıvrımlı sekiler nefes kesici bir manzaraya sahip. Burası bu kadar güzel sekilere sahip dünyada ki sayılı tarlalardan biridir. Bu sekiler muhtemelen onlarca yıl önce kesilmiş ve şuanda bu muhteşem görünümü almıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir