Sağlık

Ayak detoks bantları işe yarıyormu ?

Ayak detoks bantları son sağlık çılgınlığı olarak ortaya çıktı. Detoks bantlarını ayağınıza gece yatarken takıyorsunuz ve sabaha kadar vücudunuzdaki zehirli maddeleri çekerek alıyor. Ne büyük bir mucize değilmi ? Gerçek olamayacak kadar güzel bir şey vaadediyor sanki. Sabah kalktığınızda rengi değişmiş bir bant göreceksiniz evet koyu kahverengi olmuş çünkü vücudunuzdan toksinlerinizi aldı. Kendinizi rahatlamış , dinlenmiş ve çok daha mutlu hissedeceksiniz. Bunlar üreticilerin iddiaları ve kullanan bazı inanlarda  bu şekilde düşünüyor. Acaba bütün bunlar ne kadar doğru ?

İlk olarak, ürünün bize sunduğu hizmeti akılcı bir şekilde düşünelim. Üreticiler , ürünün deri yoluyla vücudumuzda bulunan toksinleri ve serbest radikalleri çekeceğini söylüyorlar. Cildimiz bazı besin maddeleri ve diğer maddelerin gözenekler yoluyla giriş ve çıkışına izin veriyor olsa da metal partiküller için böyle bir durum sözkonusu olamaz. Modern tıbba göre bu toksinleri vücudumuzdan atmanın tek yolu iç kelasyon* alarak metal maddelere bağlamak ve vücuttan atılmasını sağlamaktır.

Üreticilere göre bu ayak bantları eski japon ve asya kültürlerinde kullanılan tıbbi yöntemlerdendir.İçindekileride , Turmalin ; Negatif iyonları emen bir mineral veya taş, Bambu sirkesi ; Vücuttaki atık ürünlerin serbest kalmasını sağlar, Odun sirkesi ; sözde vücut ısısını dengelemek için , şeklinde açıklarlar. Bu bantlar sözde refleksoloji denilen ve ayak altında her organa ait bir bölge olduğunu düşünen inanışı temel alırlar. Buna göre her organın ayağın altına doğru bir bağlantısı vardır.

Ayak altına takılan bu detoks bantlarının renk değişimi mucizesi ağaç sirkesi ile açıklanır. Ağaç sirkesi genellikle kurutulur , öğütülür ve bantın diğer içeriği ile karıştırılır.Bu kurutulmuş sirke su ile temas ettiğinde eski haline döner, yani ayağınızdaki ter ile temas ettiğinde sıvı ve koyu renkli olan eski halini alır. Bantı aldıktan sonra gelen kötü kokuda bundandır.

Peki hiç faydası yokmu bu bantların ? Bazı insanlar faydasını gördüklerini söyler ama bana göre sadece psikolojiktir. Eğer vücudunuzdaki toksinleri ve atıkları dışarı atmak istiyorsanız en iyi yöntem buhar banyosu yada saunaya giderek gözeneklerinizin açılmasını sağlamak olacaktır.

* Bazı maddeler (EDTA, penisilamin, desferrioksamin vb.) tarafından multivalan pozitif iyonların (kalsiyum, bakır, kurşun, cıva, demir, krom) tutulması şeklindeki fiziko-şimik olay. Şelasyon, bazı zehirlenmelerin (özellikle kurşun, krom, cıva, kobalt), hiperkalseminin, hemokromatozun, Wilson hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır. Şelatör madde metal’le absorbe olmayan kompleks oluşturarak organizmadan atılmasını sağlar

Dipnot : İki paket alarak bizzat kendim denedim , 6 gün boyunca kullandım ki bu iki kür ediyor ama herhangi bir fayda göremedim , ayrıca sözde rengi açılacaktı ama 6. gün bile hala en koyu halindeydi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir