Sağlık

Antibiyotik kullananlara uyarı!

Ani yaşanan mevsim değişiklikleri nedeniyle ya da havaların soğumasıyla birlikte tekrar ortaya çıkmaya başlayan grip, soğuk algınlığı gibi vakalarda en sık başvurulan ilaçlar, antibiyotiklerdir. Bu gibi rahatsızlıklar nedeniyle sıkça ve doktor tavsiyesine ihtiyaç duyulmadan kullanılan antibiyotikler, yeni enfeksiyonları ortaya çıkmasına ve ilaçların etkisiz kalmasına neden olmaktadır.

Uzman hekimler tarafından yapılan açıklamalarda, doktor tavsiyesi dışında kullanılan antibiyotiklerin, hasta üzerinde mikroorganizmaların direnç sahibi olmasına ve ilaçların hastalığın tedavisinde etkisiz kalmasına neden olmaktadır.

Antibiyotiklerin, dünya genelinde salgına yol açan A(H1N1) gribi başta olmak üzere, nezle ve grip tedavisinde etkili olmadığı, bu hastalıklarda söz konusu ilaçların doktor tavsiyesi dışında kullanılması halinde yan etki ve direnç geliştiği bildirildi.

Grip gibi bulaşıcı özelliği olan hastalıklarda kişiler hastalık başlamadan ya da başlayacağını hissettikleri anda bir hekime başvurmalı ve erken önlem almalıdır. Alınan önlemler hem hasta hem de hasta çevresinde bulunan kişilerin sağlığı açısından büyük önem arz etmektedir. Doktorunuzun size tavsiye ettiği ilaçlar dışında herhangi bir ilaç kullanmamanız sizin, ileride oluşabilecek diğer hastalıklara karşı önlem almanızı sağlayacaktır.

Doktorunuzun size tavsiye etmiş olduğu tedavi yöntemleri dışında, bu gibi mevsimsel hastalıklara karşı tedavide bol, bol C vitamini takviyeleri almanız, meyve tüketimini artırmanız ve bol istirahat etmeniz iyileşme sürecinizi hızlandıracaktır. Dikkat etmeniz gereken şey hastalığın geçiş sürecinde yayılmasını önlemek ve sizin sağlığınızı tehdit edecek unsurlardan uzak durmak olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir