İlginç Bilgiler

Anneler günü tarihçesi

Anneler Günü tarihçesi yüzlerce yıllık bir hikâyedir ve tanrıların annesi olan Rhea adına yortular düzenleyen Antik Yunan zamanlarına kadar uzanır. Hristiyanların Meryem Ana’sı adına Paskalya perhizinin dördüncü Pazar gününde ilk Katolikler Anneler Günü yortusu düzenliyorlardı. İlginçtir daha sonra bir tarikat bu tatil gününü bütün annelerin de dâhil olması için esnetmiştir ve Anneler Pazarı olarak adlandırmıştır. Amerika’ya yerleşen İngiliz sömürgeciler Anneler Pazarı geleneğini zaman yetersizliğinden devam ettirememişlerdir.

1872 yılında Julia Ward Howe barışa adanmış anneler için bir gün düzenlemiştir. Bu, Anneler Günü tarihçesinde bir kilometre taşıdır. 1907 yılında Philadelphia’da öğretmenlik yapan Anna M. Jarvis (1864-1948), annesi Ann Maria Reeves Jarvis adına ulusal bir Anneler Günü düzenlemek için harekete geçmiştir. Anneler adına özel bir gün hazırlamak için yüzlerce milletvekilinden ve önemli iş adamından yardım istemiştir. İlk Anneler Günütöreni Anna’nın annesi adına bir kilise ayini olarak gerçekleşmiştir. Anna, annesinin en sevdiği çiçek olan yumuşaklığı, saflığı ve sabrı temsil eden beyaz karanfillerden dağıtmıştır.

Anna M. Jarvis

Anna M. Jarvis

1914 yılında Başkan Woodrow Wilson’un Mayıs’ın ikinci pazarını anneler adına ulusal bir gün olarak ilan etmesiyle Anna çalışmalarının sonucunu almıştır.  Yavaş yavaş Anneler Günü popüler olmaya başlamış ve hediye verme etkinliği artmıştır. Anneler Günü’nün böyle ticarileştirilmesi Anna’yı kızdırmıştır çünkü bu anlamlı günün kâr ve kazanç için kurban edildiğini düşünmüştür. Jarvis’in tüm endişelerine rağmen Anneler Günü Amerika Birleşik Devletleri’nde yayılmıştır. Yani Mayıs’ın ikinci pazarı yılın en popüler günü hâline gelmiştir. Anna bizimle birlikte olmasa da Anneler Günü yaşamaya devam ediyor ve birçok ülkeye yayılmış durumdadır. Dünya genelinde birçok ülke Anneler Günü’nü yıl boyunca farklı zamanlarda kutlamaktadır ancak Danimarka, Finlandiya, İtalya, Türkiye, Avustralya, Belçika gibi bazı ülkelerde Anneler Günü Mayıs’ın ikinci pazarı kutlanmaktadır.

12 Aralık 1912’de bu etkinliğin uygulanışı amacını desteklemek ve teşvik etmek için Uluslararası Anneler Günü Derneği kurulmuştur. Bazı devletler 1912’den itibaren Anneler Günü’nü resmi tatil olarak ilan ettiler. 1914 yılında Başkan Woodrow Wilson’ın, oğulları savaşta ölen anneler adına ülkesini temsil etmesi için ilk ulusal Anneler Günü’nü Amerikan vatandaşlarının günü olarak ilan etmesi Anna’nın rüyasını gerçeğe dönüştürmüştür.

Anneler Pazarı

İngiltere’deki Anneler Pazarı, diğer ülkelerdeki Anneler Günü ile aynıdır. İngiltere’de ilk Katolikler İsa’nın annesi Meryem Ana adına Paskalya perhizinin dördüncü pazarında (Paskalya’dan önceki 40 günlük süreç) Anneler Günü yortusu düzenliyorlardı. İlginçtir daha sonra bir tarikat bu tatili bütün annelerin dâhil olması için esnetmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir