Sağlık

Anksiyete (Kaygı) bozukluğu nedir, belirtileri ve tedavisi

İşaretler, belirtiler ve tedavi

Anksiyete (Kaygı) bozukluğu nedir, belirtileri ve tedavisiHepimiz anksiyetenın (kaygının) nasıl hissettirdiğini biliyoruz. Bir sunumdan ya da zorlu bir sınavdan önce kalbiniz hızla atar. Biriyle ilk kez buluşacağınız zaman midenize kramplar girer. Endişelenip aile sorunlarını kafanıza takarsınız ya da patronunuza maaş artışı beklentinizden bahsetmeden önce çok gergin olursunuz. Bunların hepsi doğal tepkilerdir. Ancak; endişe, korku veya anksiyete nöbetleriniz size aşırı gibi görünüyorsa ve bunlar yaşamak istediğiniz hayatı yaşamanıza engel oluyorsa, anksiyete bozukluğu yaşıyor olabilirsiniz.

Neyse ki, anksiyete belirtilerini ve nöbetlerini hızlı bir biçimde azaltan, hayatınızın kontrolünü tekrar elinize almanıza yardımcı olacak pek çok anksiyete bozukluğu tedavisi ve kendi kendinize uygulayabileceğiniz yöntem bulunuyor.

Anksiyete (Kaygı) Bozukluğunu Anlamak

Baskı altındayken ve stresli bir durumla karşılaşıldığında endişelenmek, gerilmek veya korkmak son derece normaldir. Anksiyete vücudun tehlikeye verdiği doğal bir tepkidir. Tehdit altındayken verilen otomatik bir uyarıdır.

Aşırıya kaçmayan anksiyete kötü bir şey değildir. Hatta anksiyete, sürekli dikkatli ve odaklanmış olmanıza yardım edebilir, hareketlerinizi teşvik edebilir, sizi sorunları çözmek için motive edebilir. Ancak sürekli bir anksiyete söz konusuysa ve aşırı anksiyetelıysanız, sorun ilişkilerinize, hareketlerinize ket vurmaya başlar ve işlevsel olmaktan çıkar. İşte bu noktada faydalı anksiyete bölgesinden anksiyete bozukluğuna geçersiniz.

Belirtileriniz Anksiyete  (Kaygı) Bozukluğuna İşaret Ediyor Mu?

Eğer aşağıdaki işaretleri ve belirtileri kendinizde de görüyorsanız ve bunlardan kurtulamıyorsanız anksiyete bozukluğu yaşıyor olabilirsiniz.

 • Sürekli gergin, endişeli ve aşırı hassas mısınızdır?
 • Anksiyetenız iş, okul ya da aile hayatınızda sorunlara yol açıyor mu?
 • Anlamsız korkularla başınız dertte ama bundan bir türlü kurtulamıyor musunuz?
 • Eğer belirli şeylerin, gerektiği şekilde yapılmaması halinde kötü şeylerin olacağına inanıyor musunuz?
 • Her durumu ya da etkinliği anksiyetelanmanıza neden olduğu için kendinizden uzak tutuyor musunuz?
 • Ani ve beklenmedik kalp çarpıntısı nöbetleri geçiriyor musunuz?
 • Tehlike ve felaketin her köşe bucakta bulunduğuna inanıyor musunuz?

Anksiyete Bozukluğunun İşaret ve Belirtileri

Anksiyete işaret ve belirtileriAnksiyete bozukluğu tek tip bir bozukluk değil de birden fazla durumla ilgili olduğu için kişiden kişiye çok büyük farklılıklar gösterir. Bir kişi anlık ve şiddetli bir anksiyete nöbetleri nedeniyle acı çekerken, başka bir kişi ise insan içine karışacağı için penikleyebilir. Başka biri de düşüncelerini yönlendirememe korkusu ya da sürekli olarak kontrolsüz, istenmeyen düşüncelerin aklına gelmesi nedeniyle sorun yaşıyor olabilir. Hatta bazıları da sürekli bir gerilim ve endişe içinde yaşıyor olabilir.

Farklı biçimlerine rağmen, tüm anksiyete bozuklukları ortak bir belirtiyi paylaşmaktadırlar: çoğu insanın yapmayacağı şekilde, sürekli ya da şiddetli korku ve endişe nedeniyle tehdit altında olma hissi.

Anksiyetenın Duygusal Belirtileri

Anlamsız ve aşırı anksiyeteya neden olan öncül belirtilere ek olarak, aşağıdaki duygusal belirtiler de anksiyete bozukluğuna işaret eder.

 • Evham ya da dehşet hissi
 • Sorunlu konsantrasyon
 • Gerginlik ve ürkeklik hissi
 • En kötüyü öngörme
 • Alınganlık
 • Huzursuzluk
 • Sürekli olumsuz arama hali
 • Zihin durması hissi

Anksiyetenın Fiziksel Belirtileri

Anksiyete bir histen daha fazlasıdır. Vücudun ‘ya savaş ya kaç’ şeklinde bir üretimi olan anksiyetenın, pek çok fiziksel belirtisi vardır. Bu nedenle, anksiyete mağdurları yaşadıkları bozukluğu sık sık başka rahatsızlıklarla karıştırırlar. Kendilerinde anksiyete bozukluğu olduğunu keşfedene kadar pek çok doktora ve hastaneye gidebilirler.

Anksiyetenın Genel Fiziksel Belirtileri Şunları İçerir:

 • Kalp çarpıntısı
 • Terleme
 • Mide bulantısı ya da baş dönmesi
 • Sık sık idrar çıkarma ya da ishal
 • Nefes darlığı
 • Titreme ve seğirme
 • Kas gerilimi
 • Baş ağrısı
 • Yorgunluk
 • Uyuma zorluğu
Anksiyete Belirtileri ve Depresyon Arasındaki Bağlantı
Anksiyete bozukluğu yaşayan pek çok insan, bazı yönlerden, depresyondan da mustarip olur. Anksiyete ve depresyonun aynı biyolojik eksikliklerden meydana geldiği düşünülmektedir. Bu da, bu iki hastalığın neden sürekli beraber göründüğünü açıklar. Depresyon ve anksiyete birbirlerini daha kötü hale getirdikleri için ikisinin de tedavilerini aramak önemlidir.

Anksiyete Nöbetleri ve Belirtileri

Anksiyete nöbetleri, panik atak diye de bilinir, şiddetli panik ve korku içeren olaylardır. Anksiyete nöbetleri genellikle aniden ve uyarı vermeden gerçekleşir. Bazen asansörde kalmak ya da yapılması gereken önemli bir konuşmayı düşünmek gibi belli tetikleyicileri olur, ama çoğu vakada beklenmedik bir şekilde ortaya çıkar.

Anksiyete Nöbetlerinin Tedavisi
Çoğu vakada, anksiyete nöbetleri tedaviye hemen tepki verir. Panik atak geçirmekten korktuğunuz için belli durumlardan ve yerlerden uzak durmaya çalışsanız da, tedavi,  kontrolü hızlı ve etkili bir biçimde tekrar ele almanıza genellikle yardımcı olur.

Genellikle, aşağı yukarı, on dakika sürer. Otuz dakikadan uzun sürdüğü nadir rastlanan bir durumdur. Ama bu kısa sürede yaşanan dehşet çok şiddetli olur ve insanı ölmek üzereymiş ya da kontrolünü tamamen kaybedecekmiş gibi hissettirir. Anksiyete nöbetlerinin fiziksel belirtileri çok korkutucudur. Pek çok insan kalp krizi geçirdiğini sanır. Bir anksiyete nöbetinden sonra, bir başka nöbet geçirmekten, özellikle de yardım alamayacağınız ya da kolayca atlatamayacağınız bir yerde geçirmekten, korkabilirsiniz.

Anksiyete Nöbetlerinin Belirtileri Şunları İçerir:

 • Karşı konulamayan bir panik artışı
 • Kontrol kaybı ya da delirme hissi
 • Düzensiz kalp atışı veya göğüs sıkışması
 • Bayılacakmış gibi hissetmek
 • Sorunlu solunum veya boğulma hissi
 • Aşırı hızlı ve derin solunum
 • Sıcak basması ya da yüksek ateş
 • Titreme ya da sarsıntı
 • Mide bulantısı ya da sıkışması
 • Soyutlanmışlık hissi ya da gerçekliğin yitimi

Anksiyete Bozukluğu Türleri

Altı temel anksiyete bozukluğu türü ve bunların her birinin de farklı belirtileri vardır: genel anksiyete bozukluğu, obsesif kompulsif bozukluk, panik atak (anksiyete nöbetleri), fobi, post-travmatik stres bozukluğu ve sosyal anksiyete bozukluğu. helpguide.org her anksiyete bozukluğu türü için ayrı ve geniş kapsamlı bir makale sunmaktadır. Daha fazla bilgi için aşağıdaki ilgili bölümleri gözden geçirin.

Genel Anksiyete Bozukluğu

Genel Anksiyete BozukluğuEğer sürekli endişe ve korku hali dikkatinizi dağıtarak günlük işlerinizi yapmanıza engel oluyorsa veya kötü şeyleri olacağına dair bir hissin sizi hiç terk etmediğini düşünüyorsanız Genel Anksiyete Bozukluğu (GKB) yaşıyor olabilirsiniz. Genel anksiyete bozukluğu olan insanlar, nedenini bile bilmeseler de, neredeyse her zaman anksiyetelı olan, kronik endişeli kişilerdir. Genel Anksiyete Bozukluğuna bağlı anksiyetenın uyuma zorluğu, mide bulantısı, huzursuzluk ve yorgunluk gibi fiziksel belirtileri olur genellikle.

Anksiyete Nöbetleri (Panik Atak)

Anksiyete Nöbetleri (Panik Atak)Panik atak, farklı şeyleri tecrübe ederken yaşananlar gibi, tekrarlanan ve beklenmeyen panik nöbetlerince oluşur. Panik atağa alan korkusu da eşlik edebilir. Bu korku, bir panik atak yaşanması halinde yardım almanın zor olacağı düşünülen yerlere gitmenin korkusudur. Eğer alan korkunuz varsa, alışveriş merkezleri gibi halka açık yerlere gitmekten ya da uçak gibi kapalı alanlara girmekten kaçınırsınız.

Obsesif Kompulsif Bozukluk

Obsesif Kompulsif BozuklukObsesif Kompulsif Bozukluk (OKB), durdurulması ya da kontrol edilmesi imkansız gibi görünen, istenmeyen düşünce ya da davranışlar nedeniyle ortaya çıkar. Eğer OKB’niz varsa, fırını kapatmayı unutmak ya da birini üzmüş olmak gibi takıntılarla başınız dertte olabilir. Ayrıca, ellerinizi tekrar tekrar yıkamak zorundaymış gibi hissetmenize neden olan, kontrol edemediğiniz bir baskıdan da muzdarip olabilirsiniz.

Fobi

Fobi; belli bir nesne, etkinlik ya da durumdan kaynaklanan, aslında hemen hemen hiç tehlike arz etmeyen, gerçek dışı ya da abartılmış bir korkudur. Sık rastlanan fobiler yılan, örümcek, uçağa binme veya yükseklik korkusu barındırır. Ağır fobi vakalarında korktuğunuz şeyden kaçınmak için onu olabildiğince uzakta tutmalısınız. Ne yazık ki, kaçınmak fobiyi sadece uzakta tutmaya yarar.

Sosyal Anksiyete Bozukluğu

Sosyal Anksiyete BozukluğuEğer kendiniz hakkında olumsuz eleştiriler yapılması veya toplum içinde aşağılanmak sizin için enerjinizi tüketen bir korku halindeyse, sosyal fobi olarak da bilinen sosyal anksiyete bozukluğu yaşıyor olabilirsiniz. Sosyal anksiyete bozukluğu aşırı utangaçlık gibi düşünülebilir. Ağır vakalarda sosyal ortamlardan tamamen soyutlanma görülür. Performans anksiyetesı (daha çok sahne korkusu olarak bilinir), sosyal fobinin en yaygın türüdür.

Post-travmatik Stres Bozukluğu

Post-travmatik Stres BozukluğuPost-travmatik stres bozukluğu (PTSB), travmatik veya hayati önem taşıyan bir olay sonrasında ortaya çıkabilen, şiddetli bir anksiyete bozukluğudur. PTSB, nadiren duran bir panik atak olarak da düşünülebilir. Geçmişe ait görüntüler veya kabuslar görmek, dikkatin aşırı artışı, her şeyden korkmak, insanlardan kaçmak ve bir olayı hatırlatan durumlardan kaçınmak PTSB belirtileridir.

Anksiyete, Anksiyete Nöbetleri ve Anksiyete Bozukluklarına Karşı Yapabilecekleriniz

Çok endişeli olan herkesin anksiyete bozukluğu yoktur. Yoğun çalışma saatleri, uyku ya da egzersiz eksikliği, evde ya da işte yaşadığınız baskı veya aşırı kahveden dolayı anksiyetelı olabilirsiniz.

Bunun alt sınırı şudur: eğer yaşam tarzınız sağlıksız ve stresli ise ve anksiyete bozukluğunuz olsa da olmasa da siz anksiyetelı olma eğilimindeyseniz, anksiyete bozukluğu yaşıyorsunuzdur. Bu nedenle, çok fazla endişeleniyorsanız, kendinize ne kadar dikkat ettiğinizi değerlendirmeye zaman ayırın biraz.

 • Her gün rahatlamaya ve eğlenmeye zaman ayırıyor musunuz?
 • İhtiyaç duyduğunuz duygusal desteği alıyor musunuz?
 • Vücudunuza dikkat ediyor musunuz?
 • Aşırı derecede sorumluluk mu alıyorsunuz?
 • İhtiyaç duyduğunuzda yardım istiyor musunuz?

Eğer gerginlik seviyeniz üst sınırını aştıysa, yaşamınızı tekrar nasıl dengeleyeceğinizi düşünün. Belki bırakabileceğiniz, geri çevirebileceğiniz ya da başkasına aktarabileceğiniz sorumluluklar vardır. Eğer soyutlanmış veya dayanaksız bir haldeyseniz güvenebileceğiniz birini bulun. Endişelerinizi paylaştığınızda onların sizin kadar korkmadıklarını görmek size iyi gelecektir.

Anksiyete Nöbetleri ve Anksiyete Bozukluğuna Karşı Yapabilecekleriniz #1: Olumsuz düşüncelere meydan okuyun

 • Endişelerinizi not edin. Üzerinizde bir bloknot bulundurun ya da bir dizüstü bilgisayara, akıllı telefona veya tablet bilgisayara kaydedin endişelerinizi. Anksiyete hissettiğinizde hemen not alın. Not almak düşünmekten daha güçlüdür. Bu sayede olumsuz düşünceleriniz kısa zaman içinde ortadan kalkmaya başlar.
 • Endişelenme periyotları oluşturun. Her gün uygulayacağınız 10’ar dakikalık bir ya da iki “endişelenme periyodu” oluşturun. Bu periyotları sadece anksiyeteya ayırabilirsiniz. Endişelenme periyodunuz süresince, onları düzeltmeye çalışmadan sadece olumsuz, anksiyetelandırıcı düşüncelere odaklanın. Ancak günün geri kalanı anksiyetedan uzak geçirilmelidir. Anksiyete verici düşünceler aklınıza geldiğinde onları bir kenara atın ve endişelenme periyodunda değerlendirmek üzere bir kenara bırakın.
 • Şüpheyi kabul edin. Ne yazık ki, ters gidebilecek şeyler hakkında endişelenmek hayatı daha öngörülebilir kılmamaktadır. Bu sadece sizi o anda gerçekleşen güzel şeylerden mahrum bırakır. Şüpheyi kabul etmeyi öğrenin ve yaşam sorunları için acil çözümler beklentisinde olmayın.
 • Rahatlama tekniklerini uygulayın. Farkındalık meditasyonu, kademeli kas rahatlatma ve derin derin nefes alıp verme gibi rahatlama teknikleri, düzgün çalışıldıklarında anksiyete belirtilerini azaltır ve rahatlık ve duygusal sağlık seviyenizi yükseltir.
 • Sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirin. Güne kahvaltı ile başlayın ve sık ama küçük öğünlerle devam edin. Uzun süre bir şey yememek kan şekerinizi düşürür. Bu, daha anksiyetelı olmanıza neden olabilir.
 • Alkol ve sigarayı azaltın. Bunlar anksiyete azaltmaz, arttırır.
 • Düzenli olarak egzersiz yapın. Egzersiz doğal bir stres azaltıcı ve anksiyete düşürücüdür. En yüksek verime ulaşmak için günde en az 30 dakika aerobik egzersizi yapmayı hedefleyin.
 • Uyku sürenizi dengeleyin. Uyku eksikliği anksiyetelı düşünce ve hisleri şiddetlendirebilir. Bu nedenle 7-9 saat boyunca sağlıklı bir şekilde uyumaya çalışın.

Anksiyete Nöbetleri ve Anksiyete Bozukluğuna Karşı Yapabilecekleriniz #2: Kendinize özen gösterin

Anksiyete Bozuklukları İçin Ne Zaman Profesyonel Yardım Alınmalıdır

Kendi çabalarınız sonuç vermediğinde ve endişe, korku veya anksiyete nöbetleriniz büyük sıkıntılara neden olacak ve günlük yaşamınızı bozacak kadar şiddetli olduğunda profesyonel yardım almanız gerekmektedir.

Eğer anksiyeteya bağlı fiziksel belirtiler arttıysa, bir sağlık kontrolü yaptırmayı düşünmelisiniz. Doktorunuz, anksiyete bozukluğuna tiroit sorunu, kan şekeri düşüklüğü ya da astım gibi tıbbi hastalıkların neden olup olmadığını kontrol edebilir. İlaçlar ve destekleyiciler anksiyeteya neden olabildiği için, doktorunuz, kullandığınız medikal ve bitkisel ilaçlar, biten ilaç tedavileriniz ve kullandığınız uyuşturucular hakkında bilgi almak da isteyebilir.

Eğer hekiminiz medikal bir sorun tespit ederse, atacağınız bir sonraki adım, anksiyete nöbeti ve anksiyete bozukluğu tedavisinde deneyimli bir terapist ile görüşmektir. Terapist, anksiyete bozukluğunun nedeni ve türünü belirlemek, bir tedavi süreci oluşturmak için sizinle birlikte çalışacaktır.

Anksiyete Bozuklukları İçin Tedavi Seçenekleri

Anksiyete bozuklukları tedaviye oldukça olumlu ve genelde kısa bir süre içinde tepki verir. Hangi tedavi yaklaşımının uygulanacağı, anksiyete bozukluğunun türüne ve şiddetine bağlıdır. Genelde, çoğu rahatsızlık davranışsal terapiyle, ilaç tedavisiyle veya iki yöntemin birleşimi ile tedavi edilir. Bazı zamanlar tamamlayıcı ya da alternatif tedaviler de faydalı olabilmektedir.

Anksiyete Bozukluğu İçin Davranışsal Terapi

Bilişsel-davranışsal terapi ve maruz bırakma terapisi davranışsal terapi türleridir. Bunlar içsel psikolojik çatışmalara ya da geçmişte yaşanmış sorunlara değil davranışlara odaklanır. Anksiyete için davranışsal terapi, genellikle 5-20 haftalık seanslar şeklinde uygulanır.

 • Bilişsel-davranışsal terapi davranışlara ek olarak düşüncelere -ya da bilgilere- odaklanır. Anksiyete bozukluğunun tedavisinde kullanılan bilişsel-davranışsal terapi, olumsuz düşünme modellerini ve anksiyetenızı arttıran gerçekdışı inanışları saptamanıza ve bunlara meydan okumanıza yardımcı olur.
 • Maruz bırakma terapisi, sizi güvenli ve kontrol altına alınmış çevresel koşullar altında, korkunuzla yüzleştirir. Tekrarlanan maruz bırakma terapileri sayesinde, korktuğunuz nesne veya duruma karşı, zihninizde veya gerçeklikte, müthiş bir kontrol hissi kazanırsınız. Korkunuz ile yüzleşip zarar görmediğinizde, anksiyetenız yavaş yavaş azalır.

Anksiyete Bozuklukları İçin İlaç Tedavi

Benzodiazepinleri ve antidepresanları da içeren, anksiyete bozukluğu tedavisinde kullanılan pek çok ilaç vardır. Ancak en etkili ilaç tedavisi, davranışsal terapi ve kişisel yöntemlerle desteklenendir. İlaç tedavisi bazı durumlarda, anksiyete belirtilerinin şiddetini bir süreliğine azaltıp diğer terapi seçeneklerinin izlenebilmesi için kullanılır.

Anksiyete Tedavisi İlaçları Size Uygun Mu?
Anksiyete tedavisi ilaçları alışkanlık yapabilir ve istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Bu yüzden seçeneklerinizi dikkatlice araştırın. Tedavinin faydalarını ve risklerini değerlendirmek oldukça önemlidir. Bu sayede, ilaç tedavisinin size uygun olup olmadığı konusunda doğru bir karar verebilirsiniz.

Anksiyete (Kaygı) bozukluğu nedir, belirtileri ve tedavisi” yazısı için 65 yorum yazılmış.

 1. Ben yaklaşık 5 senedir mücadele edıyorum anksiyeteyle. Bazen kesip bazen artan bir eğilim de.. Ama en büyük sorunum genellıkle herşeyı negatıf yönünden değerlendırmem..örneğin iş bulamayacağım param bıtecek ele güne muhtaç olacağım rezıl olcağaım vs vs.diğer yönlerden tedavıyle kurtulmama rağmen bu huyu yok edemıyorum..ne önerirsiniz? saygılar…

 2. Mustafa senın o huyların bazı normal insanlarda da var merak etme normal bisey o .. bende ilac kullanmak istemiyorum sanki antidepresanlar bana zarar verecek deli edecek kaygısı var napcam bende bilmiyorum bende kendi saglıgım icin hep kaygı duyuyorum :S allah sonumuzu hayır etsin

 3. Selamlar , bende sosyal anksiyete bozuklugu var , hemde cok yuksek seviyede . zaman zaman yasamdan bikiyorum , cok yoruldum bununla ugrasmaktan . cogu zamanlarda kendi arkadaslarimla bile rahatca konusamiyorum.yapacaklarimi kendim kontrol edemiyorum , cogunlukda hic kendimi kontrol edemiyorum agzim , burnum ,kafam titriyor ,kontrolden cikiyor.

 4. Gucci arkadaş bende bunu 5 yil yaşadım bende kimseye anlatamadım derslerimi
  Etkiledi öğretmelerimin yanında oluyordu. Kafama hükümedemiyordum
  Sonra aşık oldum çok sevildim ben gitmek istediğimde bile bırakmadı eşim
  Beni, onun için vazgeçilmezi olduğumu anladım ve o zaman bitti çok sevil
  Çok sev olurmu en güzel ilaç yan etkisiz ve kalıcı o gün bugündür çok mutluyum
  Iki tanede kızım var suan biri 6 biri 3 yaşında inşallah sende huzura kavuşursun.

 5. Ben 13 yaşındayım şuan ben bunu yaşamakayım ve bu 1 aydır sürüyor 2 hafta okula gitmedim ama ailemin ısrarıyla gidebiliyorum ama giderken çok zorlanıyorum hiç birşey yapmak istemiyorum canım sıkılıyor.

 6. Arkadaşlar ben 2006 yılından beri var bu illet. Ömrümün en güzel gençliğimin en dolu dolu olduğu yıllarımı aldı bu meret. İçimde bir “ah” bir sürü de “keşke” var. En çok moralimi bozan şeyde en başta bunun bir hastalık olduğunu anlamamam ve diğer insanların özellikle de annemin “hiç bir şeyin yok, kafanda kurup boş yere evham yapıyorsun” sözlerine kanmam. Hayattan, güzelliklerinden, yaşamın neşesinden bi haber boşa giden ALTI YIL! Dahası beni çok seven bir kalbi de hunharca ama tamamen elimde de olmadan kırmam… Offf… Artık dayanacak gücüm kalmadı. Rahatsızlığım eskisi gibi değil tabi, kendi çabalarımla eskisine rağmen bayağı düzelmiş durumdayım, hem de hiç yardım almadan. Ama malesef asla tam olarak yenemiyorum bu rahatsızlığı. Az evvel bir nöbet daha geçirdim, onbeş dakika boyunca evin içinde deyim yerindeyse ordan buraya koşa/yürüye “köşe kapmaca” oynadım. Şimdi atak geçti ve ben dayak yemiş gibi yorgunum. İlaç tedavisi olamıyorum vücudum çok kötü tepki veriyor ilaçlara. Ayrıca bu illeti tek bir gün daha çekmek istemiyorum ki tedavisi yıllar sürüyor. Bir günde tedavi edildiğini duydum. Bilen deneyen arkadaşlar var mı? bana burdan yada daha iyisi hotmail adresimden ulaşın lütfen: mavi_bulut_1263@hotmail.com

  • Arkadaşım depresyon ve Ankisiyete ve bütün ruhi rahatsızlıkları bilinçli hipnoz denilen bir yöntemle tedavi eden ofelya cabral hanın efendi diye birisi var web den araştır görürsün ofelya cabral yaz görürsün. ALLAHU TEALA KİMSEYE KALDIRAMAYACAĞI YÜKÜ YÜKLEMEZ. Her sıkıntının ardından bir ferahlık vardır.

 7. merhaba bende 2 haftadır bu sıkıntıyı çekiyorum ve 35 yaşındayım benim en büyük destekcim 14 yaşındaki kızım sürekli tespih çekip yasin okuyorum ve kızımla birlikte egsersizler yapıyorum ve allaha şükür iyi olmaya başladım ve namazda bir egzersizdir bunu hatırlatim emin olun kendinizi çok iyi hissediceksiniz allah bu hastalıgı çekenlerin hepsinin yardımcısı olsun inşallah allah şifa versin

 8. bn anksiyete olduğumun buzamana kdr farkında bile değildim. evlendim ve eşimle sorunlarım hayal kırıklıkları ve doğumların zorluğu derken bnde önce bir temizlik takıntısı başladı uyumuyordum temizlik yapıyordum fayansların aralarını fırçalıyordum 2 günde bir devamlı makineyle halı yıkıyorum vs. bi sürü şey ellerim yara bere içinde kalıyordu. bebek ağlamış umrumda olmuyordu çocuk aç ama bn hep iş hep iş düşünüyordum. snra simetri başladı bnde evdeki herşey gözüme batmaya başladı. koltuk örtüsü diktir bidaha duvar boyat fayansları kır yeni fayans yaptır derken isüre snra onlarda gözüme batıyo yine. giydiğim yada bebeğe bile giydirdiğim şeyler uyumsuz olmamalı takıntısı. herşey dört dörtlül düzenli yerinde olmalı diye takıntılar başladı. sürekli bunlardan sebep eşimle tartışmaya misafir kabul etmemeye başladım. çocuğuma dağıtıyor diye bağırıp çağırmaya başladım. çok hassas herşeye alınan biri oldum. kendim karşımdakini kırıyorum ama karşımdaki en ufak bişey söylese alınıyorum günlerce üzülüyorum. olaylar bni aşırı etkiliyor. bir drama filmi izlesem ağlarım bnmde başıma gelirmi kaygısı başlar. gece uyurum ya cocuğumu hırsızlar çalarsa ya deprem olursa ikisini birden nasıl alabilirim diye planlar yaparım o anı yaşıyor gibi olurum ağlarım hayal edince. eşim dürüst ve sadık olduğu halde evhamlar başladı. sanki eşim beni her fırsatta aldatıyor gibi yada aldatacak gibi düşünceler kuruntular kurarım buna hırslanırım düşündükçe ve bu hırsla sacma sapan bişeyden eşimle tartışmaya ters cevaplar vermeye başlarım. anneme gitsem eve yatağa bakarım aklımda eve kadınmı getirdi düşüncesi olur hep aldatılmaktan ve terkedilmekten korkmaya başladım. ikinci doğumum oldu. temizlik takıntılarım azaldı ama diğerleri eskisi kdr olmasa da devam ediyor. ikinci lohusalığımda sıtma geçirdim. 1 ay karanlıktan korktum sanki bişey beni takip ediyor korkusu bana zarar vericekler korkusu oldu. üç harfliler musallat oldu galiba bana düşüncesi. ve hatta bunlar ruyalarımda kabus oluyor. ayrıca çocuklarım biri 3buçuk yaşında biri 1 yaşında. bn 25 yaşındayım. kendi çocuklarıma bakmak bana yük gibi geliyor. seviyorum ama sanki onlarda beni ilerde terkedicek vefasız olcaklar kaygısı oluyor. dedelerine gün aşırı gittiğinde sanki onların olcak artık beni sevmiycek çocuğum diye kaygılanıyorum. cocuklarımı ben istediğimde götürüyorum dedesine. eşimle son 2 senedir her saniye kavga etmeye başladık. eşim bana destek olmadığı için atlatamıyorum. ilaç kullanamıyorum bağımlılık yapar korkusuyla ve bebek emzirdiğim için. 1 kaç kere kalp sıkışıklığı nefes darlığı yaşadım sürekli yorgunluk hisssi var. sürekli başım ağrıyor elim ayağım boşalıyor. doktora gittim hormon şeker kan vs.. bisürü tahlil yaptı ama herşey çok normal olması gerektiği gibi sağlıklısın dedi. gece bebeğe sık sık kaltığım için uykuya hasret kaldım. kimseyle konuşmak muhabbet etmek istemiyorum. uzmana gitmek istiyorum ama eşim saçma buluyor. namaz kıl kuran oku geçer diyor. ama namaz kılsamda kuran okusamda içim bunları yaparken rahatlıyor ferahlıyorum ama yapmadığımda yine aynı. tavsiyesi olan var mı?

  • Arkadaşlar bu tür hastalıklarda en son çare ilaca baş vurun.ilaç kesinlikle bağımlılık yapıyor.10 sene kullandım.ve bıraktığımda hayatımı bitiriyordu. ilacın mg nı kendi kendime düşürdüm,3 gün ara ile sonra 5 gün ara ile azalttım. ve halen haftada bir gün olmak üzere devam ediyorum. fakat bu işin çaresi spor yürüyüş,koşu ve sosyal faliyetler ben sporla yendim,funda kardeşimin belirtilerini yıllar önce yaşadım hepsi bende mevcuttu. bir dostumun tavsiyesi üzerine spora başladım. bir gün ara ile sürekli yaz kış muhakkak spora başlayın. kesin çözüm olduğunu görürsünüz fakat yılmayın 15 gün sonra zaten vücüt yapınızda ve pisikolojinizde bişeylerin değiştini anlıyacaksınız. su iç mrkten vazgeçmeyin çok önemli özellikle spor esnasında. ailede eşler çok önemli biririnize destek olun ve bu illetten kurtulun.dediğim gibi ilaç bir nisbet çözüm sonrası hüsran. hepinize allah şifalar versin.

  • Lütfen kendin ve çocukların için bir iyilik yap ve acilen doktora git… bir şekilde eşini ikna et.. unutma beyinde bir organ ve oda hastalanabilir ve ilaç kullanmak gerekebilir. bu çok normal. hatta eşinide doktorla görüştür ve doktora eşinin bunun bir hastalık olmadığını düşündüğünü söyle. doktorlar destek olmaları için eşlere açıklamalar yapıyor.. merak etme doğru tedaviyle iyileşebilrisin.. kendine çok iyi bak ve geç olmadan bir doktora git. bunları yaşayan birtek sen değilsin. acil şifalar dilerim…

  • Valla bendede anksiyete var ölüm korkusu sevdiklerimi kaybetme korkusu var.benimde rüyalarıma giriyor sürekli ölümü düşünmekten rüyalatımda ölüler ve mezar görüyorum sonra ölcekmiyim die düşünmekten günüm zehir oluyo her rüyayı negatif yorumluyorum .heran kalbim çarpıyo nefesim daralıyo sürekli yorgunum yaşam enerjim düşük 2.çocuk düşündüğümüz için ilacı bıraktım..zor durumdayım benim gibi olanlar varmı?

   • Bu durumu bende yaşıyorum doktora gittim tedavi görüyorum 4 çocuğum var hiç bir şeyde gözüm kalmadı yavaş yavaş iyileşmeye başladım ,

  • En yakin zamanda doktora gitmeni tavsiye ederim. .Aynı şeyleri bnde yasadim çok şükür rabbime destek alarak geçti. Darisi sna acil sifalar

  • okadar beni anlattınki dicek.kelime bulamadım kendim hakkında. okurken daha iyi anladım nekadarda yıpratıyomuşuz kendimizi.. hayattan zevk alamıyorum bende artık. süreklı gercekten bı hastalıgım var. dıye düşünmekten bıktım. ilaçlar bende hiç bi işe yaramadıgı gıbı sankı hayatımda kalanlarıda aldı gitti.. rabbime yalvarmaktan başka yapabıldıgım bişey yok.. herkezin sen yapıyosun bısey yok kelımesınden bıktım.. allahım yardımcımız olsun ne dıyım….

 9. iyi günler ben iki yıldır eşimi aldatma hissi ile mücadele ediyorum zor durumdayım eşimi seviyorum ve beğeniyorum ama birşeyler beni aldatmaya itiyor bunu yaptığımdada çok pişmanlık ve kendimden tiksiniyorum bana yardım edersenız sevinirim teşekkürler…

 10. İyi gunler bendede beynim sanki bom bos unutkanlik var bir sey dusunemiyor gibiyim kulaklarimda ugultu var 63 yyasindayim annem de de unutkanlik var bende de olabilir endisesi ole cok uzuluyorum 2ay once doktora gittim doktor muayene yapti Eeg Ve filmler cekildi yaygin aksiyete bozuklugu teshisi konuldu alzheimer hastaligina rastlanmadi beyin jimnastigi yapiyorum ama daha sikintilarim gecmedi Baska nereye gidebilirim sevgiler.

 11. Merhaba Funda hanım bence bir doktora gitmelisiniz, ilaçların çok büyük faydası var eger çocuk emziriyosanız doktor ona göre ilaç verecektir çünkü bunun ilaçsız atlatabilecegine inanmıyorum.

 12. Herkese iyi günler. Maalesef bende bu hastalıkla mücadele ediyorum. 1 yıldır anksiyete yaşıyormuşum ve çevremdekiler bana hep kendine boşa kuruntu yapıyorsun diye diye bana destek vermek yerine sanki ben bi hata yapıyormuşum gibi davrandılar. Bu yıl üniversiteyi kazandım ve bulunduğum şehirden ailemden vs. uzaklaşarak yeni bir şehirde yeni ve zorlu bi hayata adım attım. Bu değişimin verdiği şartlar nedeniyle ne kadar engel olmak istesem de stresten ve sıkıntıdan uzak duramadım. İki hafta önce iki gün arayla iki kez fenalık geçirip bayıldım. Özellikle toplu taşıma araçlarında veya havasız ortamlarda sanki o an bayılacakmışım, kendi kontrolüm elimde değilmiş gibi, biri boğazımı sıkıyor nefesimi kesiyor gibi hissediyodum. O an herşeyi bulanık ve uzaktan görüyodum sanki, kalbim yerinden fırlayacak kadar hızlı çarpıyo ve elim ayağım titriyodu. Hatta o anki kalp çarpıntısıyla orada ölebileceğimi bile düşünüyodum. Okula giderken çoğu kez yolun ortasında otobüsten indiğimi ve okula yürüyerek gittiğimi hatırlıyorum. Genellikle yanımda bi arkadaşımı bulunduruyorum ve çoğu kez bunları hep yaşayacağım korkusuyla hareket ediyordum. Bazen derste nefes alamıyo gibi oluyorum ve derse girmekten çekiniyorum. Genelde herşeyin en iyisini yapmayı hedeflediğimden üzerime biçok sorumluluk alıyorum. Haliyle yoruluyorum ve bu maraton beni heyecanlı ve hareketli biri yapıyo. Elimde olmadan acaba birşeyleri eksik mi yaptım diye saatlerce düşünüyo sorunların içinden çıkamıyorum, birinin söylediği veya yaptığı bi hareketi neden yapıyo diye saatlerce düşünüyo ve buna benzer birçok şeyi elimde olmadan yaşıyodum ve yakınlarıma anlatamıyordum. Bayıldığımdan bi gün sonra hastaneye gittim tahliller vs. herşey yapıldı doktorum beni psikiyatriye yönlendirdi. Gitmekten çekindim çünkü psikiyatrı deli doktoruymuş gibi görüyordum ve çevremdekilerin artık abartıyosun demesinden korktum. Daha sonra sürekli tekrarlanan krizler yüzünden ne olursa olsun artık dedim ve gittim. Doktorum çok iyiydi herşeyi en ince ayrıntısına kadar sordu ilgilendi. Sonucunda anksiyetenin tetiklediği panik atak hastası olduğumu söyledi. Hastalığı araştırdım ve söylenenlerin neredeyse hepsi tutuyordu. Biraz şaşırdım bikaç gün kabullenmem zor oldu ama en çok yakınlarıma kızdım. Herkesin bildiği gibi genelde Türk toplumu bilmeden araştırmadan milletin başına doktor kesilirler. Aradan iki hafta geçti doktorun verdiği ilacı kullanıyorum. Birçok tavsiye verdi nefes egzersizleri söyledi yenilmeyecek bir hastalık olmadığını söyledi. Bu hafta geçen haftaya göre biraz daha iyiyim en azından herşeyin benim elimde olduğunu biliyorum. Daha gencim ve bu hastalığın ömrümün en güzel çağlarını mahvetmesine izin vermicem. Hastalığı kabullendim. Buradan bu hastalığı yaşayan herkese önerim ne kadar zor olsada yenicem diyip ona inanın. Kendi kendinizi farkedin. Herşeyi oluruna bırakın, kaygılanmamaya çalışın, herşeyi çok düşünmeyin, yürüyüş yapın kendinizi oyalayın sık sık nefes egzersizi yapın, yani kendinizi oyalayın bi şekilde. Zamanla inşallah başarıcaz. Herkese çok geçmiş olsun..

  • Merhaba.. Ben de bu yıl üniversiteyi kazandım ve bu bambaşka hayat kaygılarimin daha da artmasina sebep oldu. Hiçbir önemli olay veya sınavda kendim gibi olamadım. Hata yapma korkum o kadar büyüktü ki. Bişey yapmadan kalakaliyodum. Çevrem bunu istersem degistirebilecegimi sadece heyecanlandigimi düşünüyordu. O kadar kuvvetli bir izlenilme duygu vardı ki kesinlikle delirdigimi düşünüyordum . Ve zaten bigün muhakkak başıma büyük bi felaket geleceğine emindim. Sınavlarda hocalar aralarda gezerken sanki kagidimi yaptığım hataları goruyormus gibi düşünür her şeyi berbat ederdim. Toplum önünde o anı yasamiyordum. O ben değildim. Ve kesinlikle biliyorum ki ailenin ve yetistirilme tarzının büyük etkisi var. Korumaya alınmış, kendisinden cok sey beklenen insanların kaygı duyması kaçınılmaz. Ve daha önce okuduğum ve katıldığım bir durum daha var. Eğitimle kaygılar azaltilabilir. Ilk okulda söz hakkı almak ve konuşmak bütün gün beynimin patlaması demekti. O kadar çok düşünürdüm ki en ufak bi espiriyi bile . Bu yüzden hep mutsuz oldum. Hep mükemmeli isteyen onun için elinden gelen azmi gösteren ama asla elde edemeyen oldum. Aylarca terapi gördüm EMDR ile. Yetmedi. . Nefes egzersizleri yaptım yetmedi. . 2 aydır ilaç tedavisi görüyorum. Hala iyi değilim kalbim sakinlesmek bilmiyor . Bir felaket yasamiycagima inanmam lazım. Her şey Allahtan dermani da muhakkak ki ondandir. Nasip olsun hepimize. .

 13. selamlar, ben tam 5 yıldır anksiyete belasından muzdaribim. sürekli baş ve karın ağrılarım, gerginlik ve sinirli olma hali var. kendimi hep yorgun hissediyorum ve bir iş yapamıyorum. Göğsümde adete bir sıkışma ve karın boşluğuna inen bir kasılma her daim var. hayatımı cehenneme çevirdi. tüm çevremle ilişkimlerim bozuldu. eşimle sık sık kavga etmeye başladık. ilk başlarda böyle bir hastalığım olduğunu bilmiyordum. hep dahiliye, kardiyoloji sevislerine gitmiştim. yaptırmadığım tahlil kalmamıştı ama ağrılarımdan bir türlü kurtulamamıştım. bir gün panik atağım oldu ve bir tıp servisini acil servisinde doktor bana psikolojik rahatsızlığım olduğunu söyledi ve psikiyatriye gitmemi söyledi.sonuçta anksiyete teşhisi koydular. maalesef doktorlar bir hastayı farklı yönden ele almayı düşünemiyorlar. anksiete hastası olduğumu tam 2 yıl sonra öğrenebildim. özel bir psikiyatri profuna gittim. bana lustral verdi ve tam 1 yıl lustral kullandım, ama hiç faydası olmadı. hastalığımı kendi kendime yeneceğimi zannettin ve 2 yıl hiç ilaç kullanmadım. maalesef kötüye gittim. bir ara 2-3 ay cipram kullandım yine faydası olmadı. ilaç kullanmayı yine kestim ve hep kendi kendime hastalığımı yenmeyi düşündüm. spor yapmalar, yürüyüşler, yok efendim zihni ferah tutmalar, yine olmadı. en son devlet hastanesi psikiyetri uzmanına gittim. bana bu hastalığı kesinlikle kendi başıma yenemeyeceğimi zira beyinde bazı kimyasal bozulmalar olduğundan dolayı bunun mümkün olamayacağını söyledi ve efeksor denilen bir ilaç verdi. ilaç ilk bir hafta beni mahvetti ancak vücudum alıştıktan sonra yavaş yavaş etkisini göstermeye başladı. beş yıldan beri ilk defa kendimi rahat hissetmeye başladım. umarım birgün artık normal bir insan olarak topluma karışabilirim. psikolojik hastalıkların hiç birinin onun bunun nasihatı ile veya kendi mücadelenizle atlatıcağınıza inanmıyorum. ben psikolog terapisinin bile bir işe yaramayacağını düşünüyorum. mutlaka doktora gidip tedavi olmalısınız. tek kurtuluş budur! herkese geçmiş olsun.

 14. Hiç bir ilaç,hiç bir şey iyi gelmiyor,artık işin içinden çıkamıyorum,ne yapabilirim onuda bilmiyorum.son çarem nöropsikiyatri, bence güzel bir beyin mr ı ile eksik olan kimyasallar tesbit edilebiliyormuş,şu ilacı dene gel devri benim için çoktan geçti kesin tedavi istiyorum serotonin,dopamin,gaba ve sayamadığım hangi neyse hedefe dönelik bir tedavi lazım çıldırıcam ya…yardımcı olacak bir arkadaş mail atsın lütfen…

 15. 16 yaşında OKB teşhisi ile tedavi olmaya başladım,şu an 33 yaşındayım OKB rahatsızlığıma bir de psikotik depresyon eklendi,uzun süredir bir özel hastanede tedavi görüyor ve yüklü derecede ilaç kullanıyorum,en az sizin kadar ben de kendimi çaresiz hissediyorum,keşke bir ameliyat ile düzelebilcek problem olsa hepimizin yaşadıkları.Umarım tıp yakın bir zamanda bunun çözümünü bulur.

 16. Çocuklar, hipnoz tedavisini tavsiye ederim. Aynı zamanda anksiyeteye karşı Risperdal’i de tavsiye ederim. Beni ana ilacım Risperdal 2 mg. Kuşku, evham, kaygı, takıntı, uyku bozuklukları, gerginlik, saldırganlık, ruhsal çöküntü, kuruntu, sosyal ya da duygusal çekingenlık için kısaca tüm ruhsal işleyişin dengelenmesi için kullanılmaktadır. Ucuz ve önemli bir yan etkisi olmayan bir ilaç. Tabii özel bir durumunuz yoksa! Aynı zamanda koruma amaçlı da kullanılabilen bir ilaçtır. Çok memnunum. Ben Paxera 10mg ve Dideral ile beraber kullanıyorum.

  • Risperdal’ı 12 senedir kullanıyorum. Genellikle akşamları alıyorum. Aldıktan sonra eğer varsa tüm sıkıntılarımdan kurtuluyorum ve yatağıma girdiğim zaman da ooooh mışıl mışıl uyuyorum. Tıpkı melekler gibi. Risperdal almadığım zaman gözüme uyku girmiyor. Ayrıca Risperdal bana şizofreniye karşı ruhumun güvence altında olduğu hissini veriyor. Doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

 17. Merhaba arkadaşlar ben doktora daha gitmedim ama bu hastalıgın bütün belirtileri bende mevcur çok sık hastanelere acilllere gittim kalp çarpıntısı ve mide sıkışması yüzünden şimdi bunun için psikiyatri bölümüne gidicem allahım inşaalah bir kurtulma yöntemi çıkarır karşıma cünkü hayatımın hepsini aldı. düşünmeden yapamıyorum ani sinir ve gerilmeler yaşıyrum tuhaf korkular yasıyorum uyumada zorluk ne ararsan var aklımı kaçırmadan bir an önce çaresini bulmam lazım. sanırım ben daha başındayım fark edeli 1 hafta oldu ama çözüme gidebilmek için en iyi doktorlar ile görüşücem. İnşaalah herkes bir an önce sağlığına kavuşur.

 18. Ben 15 yaşındayım ve bende de bu sorun var.Ben hep güvensizlik ile yaşıyorum.Mesela çevreden bir zarar gelir mi hırsız gelir mi maganda olayı olur mu hep bir korku var paylaşıyorum ailemle rahatlıyorum sonra tekrar geliyor aklıma.Psikologa gitsem mi?

 19. Bende buna 4 ay once yakalandım
  kalp carpıntısı ve nefes darlıgıyla basladı
  sonra paxerayı kullanmaya basladım ama bı ara gectı gıbı sonra yenden sabah carpıntıyla uyandım sonrada nefes darlıgı , ve bıtmek bılmeyen bı nefes darlıgı var bılınclı olarak nefes alıyom durmadan buda benı yoruyor
  yanı anlatacagım tam bıttı derken yenden baslıyor
  en basa donuyosun durmadan
  ALLAH yardımcımız olsunnn

 20. Arkadaşlar, bende de bu anksiyete illeti yaklaşık bir yıl önce başladı. İlk başlarda 15 günde bir aniden içim çekilir, gücüm giderdi. Bu daha sık olmaya başladı. haftada bir, iki günde bir derken günde 4-5 sefer gelmeye başladı. Sanki gondola binmişim de gondol birden aşağı inerken içiniz çekilir ya, işte onun belki 20 misli fazlası olduğunu düşünün. dizkapağımdan aşağısı ve ellerimde de dirseklerden aşağısı tutmaz oluyor. Ayrıca göğsümden aşağılara doğru bu iç çekilmesi geliyor, bir kaç dakika sönra geçiyor. Çok berbat bir durum. Psikiyatriye gittim. cipralex verdi. Aldığımın üçüncü gününde bütü şikayetlerim gitti. Kontrollerime devam ettim. Ancak bir kontrolümü kaçırdım. Yani yaklaşık 6 aydır gitmedim. Son bir haftadır aynı şikayetlerim (nöbetler) çok sık olmasa da gelmeye başladı. Ben de çoğu arkadaşlar gibi bir işin hep kötü yanını düşünürüm. Özellikle 3-5 yıl sonrasını düşünür endişe ederim. Uyku düzenim yok ve hareketsiz bir hayat sürdürüyorum. Şunu çok iyi anladım; bu hastalık asla düşünmeye, üzülmeye gelmiyor. Yukarıda verdiğim ilacı, lütfen doktora danışmadan kullanmayın. Çünkü her anksiyete aynı ilaçla tedavi edilmeyebilir. Herkese geçmiş olsun diyor, acil şifalar diliyorum.

 21. Buraya yazan arkadaşlara ya da yazacak olanlara sesleniyorum, ben de 22 yaşında ünv mezunu biriyim. anksiyeteden muzdaribim. sanırım 17 yaşından beri çekiyorum. sosyal ortamlarda olduğum gibi olamıyorum, aşırı heyecan ve her an eleştirilme korkusundan insanlarla iyi iletişim kuramıyorum. ve işin en kötü tarafı utanç verici bir durum olduğu için bunu kimseye anlatamıyorum… çevremde de hiç rastlamadım bu hastalığı yaşayanlara. sizden istediğim bunları anlatabileceğim bu hastalığı aşmamda yardımcı olabilecek birisi. benimle aynı hisleri paylaşan bir arkadaş.. doktora gittim lakin verdiği ilaç çok da işe yaramadı. bunların dışında önerebileceğiniz tedavi şekli varmıdır?

  • Bende de 1 aydır bu hastalık var fakat ben ilaçlarımı sekiz gün kulandım ve geçti diyerek bıraktım sanırım geçmemiş. Tekrar doktora gideceğim ve ilaç tedavisine başlayacağım. Sanırım bunun bir hastalık olduğunu kabul edip tedaviye başlamak en doğrusu.Benim sevgilim var birbirimizi çok seviyoruz fakat bu işi resmiyete dökmemiz için ekonomik şartlarımızın olması gerekiyor. Üniversiteden öğretmen olarak mezun olduk fakat kpss denilen bela bizi mahfetti. İşte işsizlik, birlikte olamama ve belirsizlikler bende bu hastalığı tetikledi. Çok şiddetli ağlama nöbetleri geçiriyorum ve bunun bana verilmiş bir azap olduğunu düşünüyorum. Sanki dünya başıma yıkılıyor, yemeden içmeden kesildim. Yaklaşık 10 kilo verdim ve sanırım kilo verme durumum devam edecek.. Bu çok kötü bir his ve kontrol edemiyorum her şeyin en kötüsü olacak, söylenilen bir kelime, değişik bir bakış, kötü bir film, ayrılık şarkıları vs. beni mahfetmeye yetiyor.Bu olumsuz durum devam ederken aklım bir yandan çözümler de üretiyor, sağa sola iş başvurusu yapıyorum.İnsanlara yardımcı olmaya çalışıyorum ve en kötüsü de bu durumu sevgilime aktarmamaya çalışıyorum zira onun da durumu benden parlak degil. Allah hepimize yardımcı olsun fakat ilaç tedavisi dışında kendimiz yapabileceğimiz uygun bir tedavi var mı onu merak ediyorum. biz bu noktada kendimize nasıl yardım edeceğiz? şimdiden teşekürler

  • Bunun tel tedavisi , kendinizi rahat birakmal ve dusundugunuz seyleri dusunmemek ! Ben 18 yasindayim londrada yasiyorum bu sene turkiyeye gittim ve go karta bindikten sonra bu illet basladi bende ama doktor bana pisikolojik diyince , durdum ve dusundum eger pisikolojikmense belim elimde olan bisey . Hic birseyo kafaya takmadim ve su an iyiyeye gidiyorum 2 aydir var bende bu problem ama iyiye gidiyorum

  • Bende senin gibiyim anksiyeteli. Psikologlara ve pskiyatristlere gittim kullandığım ilaçlar işe yaramadı hiç. Yeni girdiğim ortamlarda özellikle çok endişeleniyorum toplum içinde konuşmaktan korkuyorum rezil olmaktan, hata yapmaktan insanların eleştirilerinden korkuyorum. Kendimi soyutlamak sadece yalnızlığı getiriyor. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.Spora başlamayı düşünüyorum.16 yaşındayım ve yeni bir okul yılı için endişeliyim. Arkadaş edinememekten korkuyorum. Rüyalarima giriyor bu. Umarım her şey düzelir herkese bu hastalığı yenmesi için cesaret ve güç kuvvet diliyorum. Allah hepimizin yardımcısı olsun.

 22. Hepinizin yorumlarını tek tek okudum anksiyete belirtilerini panik atakla beraber kendimde görüyorum ve ne yapacağımı bilmiyorum okul hayatımı özellikle çok etkiliyo ve daha 17 yaşındayım bu lanet saçmalığa nerden kapıldığımı bilmiyorum kendiliğinden mi oldu yaşadıklarımdan mı oldu onu bile bilmiyorum aylardır internette araştırma yapıyorum ama bu durumuma bir çözüm bulamıyorum çalışma zorunluluğum bu durumumu dahada şiddetlendiriyor yaklaşık 7 ay öncesine akdar hayatım öyle güzeldiki hayata çok mutlu bakıyodum şimdi en son ne zaman mutluydum bunu bile hatırlamıyorum bu iğrenç duygularla yaşamımı sürdürüorum açıkçası böyle yaşamanın bir mantığı yok yorumlarınıza göre senelerce bu hastalığı çekenler varmış fakat ben söylediğim gibi 17 yaşındayım zaten elimde bir tek okuyup meslek edinip hayatımı kurtarabilmek varken neden böyle bir engel çıktı karşıma anlamıyorum eskiden sıkıntı vardı içimde daha kötüydüm ama şimdide mutlu falan değilim eskisi gibi değilim yani ailemde böyle şeylerle hiç ilgilenmiyo en azından siz kendi kararınızla bir doktora gidebiliyosunuz ama ailem bana inanmaz bile ve ailem çok dinsel düşünür bunları aileme anlatsam bile Kuran okumaya kalkarlar açıkçası ne yapacağımı bilmiyorum ama bundan kurtulmak için herşeyi yapabilirim yukarıda yorumlarda beyindeki kimya eksikliğinden söz edilmiş 7 ay önce başımda bir ağrı vardı o günden bu güne uyuşma ve bir çok şey yaşadım bende bu olabilirmi diye düşündüm ve iğrenç şeye nerden kapıldım bilmiyorum tüm hayatım alt üst oldu mutsuz olmaktan çok sıkılıyorum gerçekten en kötüsüde tek başıma düzeltebilceğim bişeymi onuda bilmiyorum ama hep yorgun ve mutsuzum.

  • aynıs Bende De Var Ben de nE yAPCAGIMI BİLMİYORUM ALLAH ŞİFA VERSIN İnanırsan bu hastalık Gececek Bende GECER BANA YARDIM EDİNN 🙁

  • bende 18 yaşındayım anlayamadım bu anlamsız geçeklikle alakası olmayan düşünceler bi anda kaygıyla aklıma geldi ya olusalarla bende çare bulamıyorum bi psikolokla görüştüm internetten bana doktora git diyo ama çalışamıyorum bile ve ben dersde çalışamıyorum yorgunum mutsuzum herşeyden kaygılanırdım ama geçerdi bu biraz korktuğum bişey ve hep göz önünde olduğu için böyle oldum korkmadığım zaman geçiyo ama kaygı durumu olunca yine başlıyo kısır döngü yani benide ailem anlamıyo buradada çözüm bulamadım ben şimdi napıcam

  • Asli bende 18 yasindayim ve bu illet banada 2 ay once bulasti fakat bunu tel bisey engelleye bilir oda sen ! Okul hayatimi alt ust etti resmen hayata kustum 2 ay zor olacak ama kafani dik tut ve kendini rahat birak emin ol hayatini geri kazanirsin

  • Hersey senin elinde 17 yasindasin gencceciksin… Toparla kendini guzel mefes al spor yap,, guzel banyo yap.. Suyu hisset durulugunu temizligini… Meyveleri, cicekleri ,,,, eweet hersey bizim elimizde

 23. Ben anksiyete olduğumun farkında bile değildim geçenlerde tesadüfen öğrendim. Uyku bozukluğuyla başladı ve doktora gittiğimde ilaç verdi. Daha sonra giderek bu belirtiler artmaya başladı yada ben yeni yeni farkına varmaya başladım. Şuan nişanlı birisiyim ve olumsuz yönde etkiliyor tüm hayatımi aşırı alınganlık yanlış anlamalar ağlama hissi kalp sıkışmasi o an yok olmak istiyorum resmen ve dayanılmaz hale geldi bu hastalık tedavi için doktora başvurmadım hala ama ne yapacağımı şaşırmış durumdayim çok kötü bişey Allah yardım etsin herkese.

 24. Merhaba sevgili hastalar,
  Ben de tecrübeli bir hastayım..4-5 senedir aynı şikayetler bende de vardı..
  Geçmişte yaşadığım saçmasapan şeylerden dolayı aynı şikayetlerinizi yaşamaya başladım..Tünellerde panik, otobanda araba kullanırken titreme ve sanki kontrolü kaybedecekmişim hissi, ps de çalışırken ekranın patlayacakmış gibi olması, ailemle ilgili özellikle oğlumla ilgili gereksiz kaygılar, münakaşa ederken kontrolü kaybetme, tepkilerimi kontrol edememe, geçmişle ilgili yaşanan üzücü şeyleri rüyamda sık sık görmek, pişmanlıklarım sayacaklarımdan bazıları idi . Yaklaşık 2 senedir alkol ve sigarayı bıraktım, daha düzenli besleniyorum, tercihim gereği namaz kılmaya başladım..Biraz Lustral kullandıktan sonra aşırı tansiyon düşüklüğü yaptığından bıraktım, doktorum Citol verdi doz yükselterek önce 20 sonra 40 olarak yaklaşık 6 aydır devam ediyorum..Destek olarak bir işe yaramıyor gibi gözükselerde , bu sakinleştiricileri birden yada azaltarak da olsa bırakınca faydasını anlıyorsunuz..2 gündür içmiyorum ama şiddetli bir baş dönmem var..Yani tavsiyem aslında fazla da kafaya takmamak ve doktorunuzun verdiği az yan etkili ilaçları kullanmaktır..Geçmiş olsun..

  • herkeze acil şifalar diliyorum .bende kaç senedir bu rahatsızlığı çekiyorum .hayatımın her alanında benim önüme çıkan en büyük engel bu hastalık .ama en kötüsüde senelerdir var olan bu hastalığı daha yeni fark etmiş olmam .neyseki farkına varmakta bi sonuç .doktora gitmeyi düşünüyorum inş atlatıcam bu hastalığı .tabi önce buna inanmak gerek .herkeze tekrardan acil şifalar diliyorum .allah yardımcımız olsun …

  • Öncelikle merhaba.Herkez sorunlarını yazmışta..keşke bu sorunları cevaplayan bir psikoloğ olsa:( Ben yazsam şu an zaten sabah olmak üzerede heralde akşam olurdu diyim:( Herkeze tavsiyem kimseden fayda yok kendi kendinizin doktoru olun bence.Zira ben öyle olmaya çalışıyorum. Saygılar ve acil şifalar.

 25. 3 yıldır depresyon ve ankisiyete var FİBRİMİYOLJİ Hastasıyım paxil içiyorum ilacı bıraktıgım zman 1-2 ay iyi ama sonra yine aynı bas edemiyorum düzenli yürüyus deniz kenarı ve huzur beni düzeltiyorr hayatımda stres olmucak paxil içtigim zman vur patlasın cal oynasın .) hayat bana güzel…

  • Slm bende kalp amelıyatı ve akciğer ameliyatı oldum oncesındede bir temeli vardı ama ameliyatlardan sonra çok arttı.anlattığınız tüm belirtiler var kendimi bitmiş tükenmiş hissediyorum.siz ilaç tedavisini öneriyorsunuz anladığım kadarıyla yorumlardan hastalıkla ilgili bir tek sizi gördüm o yüzden size soruyorum

 26. merhaba ben ilk kez 23 yaşında tanıdım bu hastalığı ve ben ne yaşadığımı bile bilmiyordum giresundan orduya bi doktora gittim .öyle kötüyüm ki, sanki vucudumdaki hiç bir hücreyi hissetmiyordum . ama bunun her hangi bir durum olmadığınında farkındayım dua ediyorum ki, bir hastalığım olsun .Neyse beni dinledi ,psikyatr ilaçları falan anlatım . sürekli intihar düşünceleri… hiç bir şeyi yada kimseyi değiştiremiyorum bari kendimi diye .Allah korusun bu duygunun temelinde çaresiz hissetme duygusu var .yani hayat beni ben de hayatı yordum durdum .geçen yıl eski dost yine uğradı. bir yolculuk esnasında aman ses çıkarma kimseye uyma o kadar gerildim ki, ben zaten insan olduğumu unutturmaya çalışanlara tahammül edemiyorum . yaklaşık 19 saat sürdü . gittğim yerde çok kalabalık orda daha kötü hissettim .Ki buda çok normal neyse üç gün sonra eve döndüm ,hemen doktora önce Paksera beni mahvetti sonra 10 miligramlık tiopram alyı ay sonra bıraktım. üstünden üç ay geçti . arkadaşlar anladım ki,Allah cennet ve cehennemi boşa yaratmamış .ve ben ikinci kez ağır şekilde geçirince hayatımda stres faktörü ne varsa çıkardım .eğer küçük yaştan çok sorumluluk almaya mecbur bırakıldıysanız .hayat hiç bir şeyi affetmiyor acısı böyle çıkıyor .yani suçlu yok durum var .Bu yüzden yok çocuktu yok geleneksel şartlanmışlıklar ….Hepsini kenara itip bir dakika beni bir yaradan var.bir amacım var ,gönül verilmiş insanım ben taş değilim deyip bütün yükü sırttan indirmek lazım. öyle ya,ömür çok kısa zaman geçiyor.bu arada 33 yaşındayım .araştırmalara göre insan ruhunun olgunluk yaşı 40 imiş Allah izin verirde bir yedi yıl daha yaşarsam kim bilir ….ruhumda ki bütün boşluklarda böylece dolmuş olur .ha bir de öyle hastalar var ki, ölümün lafı geçse düşüp bayılıyor .nedeni ne olursa olsun .Rabbim tüm hastalara Şafi ismiyle şifa versin …

 27. insan her aldığı karardan doğru yada yanlış pişman olurmu bu duygu içimden hiç çıkmıyor 2012 temmuz ayından bugüne bu rahatsızlığı çekiyorum kurtulamıyorum ailem var onlara yansıtıyorum çıkmazdayım güneydoğu şartlarıda belli her an bişey olacak gibi yemek yiyemiyorum hiçbirşeye olumlu bakamıyorum düşüncemde ikinci bir alternatif yok hap sabit olumsuz bişeye kilitleniyorum allahtan yardım istiyorum kurtulabilsem diyorum ama hep aynı…

 28. :gecmiş olsun. HerKese. bu Hastalık Bende 1 Senedır Var Bende Ne Yapacagımı bilmiyorum hayatımı cok etkiliyo arkadaslarımla uzun süre konusamıyorum ortamdan cıkmak ıstıyorumm en son Dayanamyıp doktora gitim Bende aksiyete bozklugu varmıs tiyopram verdı..bana yardımcı olun bu hastalıgı nasıl bırakırım.. lütfen

 29. merhaba.ben 19 yaşındayım.1 ay önce nefes daralması şikayetiyle dahiliye ve kardiyoloji doktorlarına gittim.ekg-ultrason-kan tahlili-film testler yaptırdım ama sonuçlarda bir sıkıntı çıkmadı.dahiliye doktoru psikiyatra görünmemi önerdi bende gittim.canım hiçbir şey istemiyor.isteksizlik sıkkınlık var üzerimde sürekli.nefes daralması bazen çok artıyor boğulacakmış gibi hissediyorum.doktor anksiyete bozukluğu ve depresyon başlangıcı olduğunu söyledi.ilaç almak istemedim ama doktor almazsam zorlanacağımı söyledi.4 gündür ilaçları yarım olarak kulanıyorum.ama hiçbir değişiklik olmadı.ne yapmalıyım?lütfen yardım edin…

  • mrb arkadaşlar bende yaklaşık 4-5 aydır aynı sıkıntıları yaşıyorum üç ay önce doktora gittim losiram 10 mg verdi bana aslında iyi geldi bana ama 1 yıldır evliyim çocuğum olmaz korkusuyla 4 gündür ilacı bıraktım doğrumu yaptım yanlışmı yaptım bilmiyorum halende ne yapacağımı bilemiyorumm bu hastalık strese ve üzüntüye gelmiyor sevdiklerinizle iç içe olduğunuz zaman biraz sıyrılabilirsiniz şahsen ben kendimi öyle hissediyorum benim biraz yalnızlıktan çevremin olmadığından kayaklandığını düşünüyorum.herkese Allah şifa versin inş

  • Bende 3 yıldır anksiyete bozukluğu var. Tabi farkına varmam 1 yıl oldu. Dahiliye Nöroloji sonrası tahliller v.s cipralex 20 mg kullanıyorum. Bundan 5 ay öncesi doktor kontrolünde bıraktım. 1 ay öncede rahatsızlandım. Vücudum deprem geçirdi diyebilirim. Tansiyon,baş dönmesi, çarpıntı, el ayak titremesi halsizlik v.s tekrar başladım İlaca daha iyiyim şimdi. Ilacın etkisi 3-4 haftayı buluyor. Hepimize acil şifalar dilerim.

 30. Merhaba arkadaşlar şu an ygs sınavına 1 hafta kaldı ve ben derslerde olmak üzere deneme sınavlarına gidemiyorum miğdem bulanıyor içim daralıyor kusacakmışım gibi geliyor daha demin arabayla denemeye gittim varmadan yarı yoldan geri döndüm nedir bunun çaresi 🙁

  • anksiyete vardır muhtemelen migren de vardır doktora git ihmal etme yardım ederler ne yapacağın konusunda. ben de yaşadım aynısını sınava hazırlanırken geçmiş olsun

 31. Arkadaşlar bende da panik atak teşhisi var 1 yıl önce araba kullanırken ortaya çıktı kalp çarpıntısı ve nefes darlığı ölecekmiş gibi hissetme vs. daha sonra ise evham gibi acaba buramı hasta acaba banada bu olursa gibi saçma sapan kuruntular başladı şimdi gayet iyiyim 3-4 kere çok kısa 30sn lik krizler halinde geldi bana bu ataklar.tavsiye isterseniz endişe ettiğiniz her şeyden kurtulmaya çalışın doktora gitmekten çekinmeyin sevdiğiniz arkadaşlarınızla yada sevdiğiniz kişilerle bol bol vakit geçirin.gülmekten sakın uzaklaşmayın bol bol komedi filmleri hatta çizgi filmler bile izleyin yada en hoşunuza giden espirili ortamlarda bulunun endişeye yer vermemeniz gerekiyor bazen ise hiç konuşmayın tartışmayın bile hiç bir şekilde kendinizi üzmeyin ve sinirlerinizi gevşetmek için ise her gün 2-3 kupa tarçın-karanfil karışımlı çay için bol bol su ve sağlıklı beslenmeyede dikkat.

 32. merhaba 35 yaşındayım yaklaşık 10 senedir bu rahatsızlıkla mücadele ediyorum kalp çarpıntısı ritim bozukluğunu günde iki kez yaşıyorum bazen duruyo gibi olsada en fazla 1 ay sonra tekrar eden biir hastalık bu mide dolgunluğu baş ağrısıda vaz geçilmez parçalar allah bu hastalıkla uğraşan herkezin yardımcısı olsun

 33. mrb arkadaşlar yaklaşık sekiz yıldır bu rahatsızlıgı çekmekteyim gözlerimlen insanların gözlerinin içine bakarak konuşamamak gelecek korkuları çevremde insan bırakmamak gibi sinirlilik hallerim intihar düşünceleri yalnız hissetmeler bir çok benzeri gibi olaylar olayı esrar maddesi içerek azaltmak düşüncesi tam tersine daha kötü etmesine sevebiyet vermesii bana yardımcı olun hayatımı kararttı bu rahatsızlıkk

 34. Bendede vardı hala devam ediyo ama arada bi oluyo 16 yaşındayım sınavlara girmek sıkıntı yapıyodu bu hastalığın en önemli çözümü SABIR MUTLULUK ve DUA

 35. Herkese merhaba ;
  Benim bir rahatsızlığım yok ama erkek arkadaşım adına yazıyorum.Arada sırada herkesin olduğu kadar biz de tartışıyoruz ama en son bir hafta önceki kavgamızın olduğu akşamın sabahı gece hiç uyumadığını sabaha kadar kulaklarının çınladığını ve bu gelen sesin onu uyutmadığını söyledi.Şikayeti devam edince bir sürü doktora gitti kulak burun boğaz nöroloji … Mr falan çekildi her şey normal en son psikologa gitti kaygı bozukluğu olduğunu söylemiş ilaç vermiş.Yorumlarınızın hepsini okudum hemen hemen benzer tepkiler ama hiç ses duyup da uyuma sorunu yaşayanı görmedim.Acaba gerçekten yaşadığı kaygı bozukluğumu.Yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar teşekkür ederim…

 36. adım hakan 6 senedir hastalık olduğunu yeni öğrendigim bu baş belası durumu yaşamak zorunda kaldım. 22 yaşındayım ve hukuk fakültesinde okuyorum. ben de bu bahsettiğiniz duygusal reaksiyonlar dışında genel olarak kontrol edemedigim titreme durumu mevcut. tam olarak bu durumun ne zaman başladığını bilmemekle birlikte sınav stresleri ile birlikte iyice arttigini hissedebiliyorum. her durumda her anda çok çabuk heyecanlanıyorum Ve titremem kontrol edilemeyecek düzeyde artıyor.sadece elim ayağım değil vücudumun her yeri kontrol edilemeyecek düzeyde titriyor bu da hayatımın olumsuz yönde etkiliyor. daha önce nöroloji doktoruna da gorundum gerekli ekg eeg tomografi kan tahlili vs kalp ve beyin ile ilgili tüm grafikleri çektirdin fakat kalp ve beyin ile ilgili bi sorun çıkmadı. çarpıntı için dideral verdi ve ömür boyu kullanmam gerektiğini tedavisi olmadığıni söyledi. psikiyatr haplar hipnoz yöntemi beyindeki hormonlar vesaire ne yapmam gerektiğini Veya ne kullanmam gerektiğini bilmiyorum yardımcı olabilcek kardeşlerim varsa yardımlar için rica ediyorum yardımlarını bekliyorum teşekkür ederim.

 37. Herkese selamlar Allahtan acil sifalar evet bende bu illetle 6 sene gecirdim sanki o zamana kadar yasamadim ve dipsiz bir kuyudaydim antidepresanlar ilaclar piskoloklar birsey birakmadim ama gecmedi dahada şiddetle geldi üstüme taki reiki meditasyonuyla tanisincaya kadar evet sonunda bu meditasyonlar bu hastalığı yendim ve herkese tavsiye ediyorum Allah yardımcınız olsun.

 38. Hic birsey bizim.elimizde degil.. ben de yaklasik 4 aydir ayni illetle bogusuyorum. Ama geriye donup baktgimda nereyse kise hayatimdan beri var olan bir durum oldugunu anladim. Ailevi iliskilerimiz hep çok kötüydü. Babam hep bizi ezip doverdi. Annem hep hastaydi. Kardesim bipolar bozukluga sahip. Ben de icine kapaniklikla ve asosyallikle bas gosteren obsesif boUkluk sosyal anksyete bozuklugu var . Dışarı cikmaya bile korkar oldum. Matematik okudum. Ama dikkat daginikligi ve unutkanlik yuzunden her seyden nefrt ettim en basta da matematikten. Dikkat daginikligim o kadar fazla ki hareketkerim 70 yasinda bi insaninkiler gibi yavasladi. Doktorlar ilac verip yolluyo. Herkes heraey senim elinde istersen atlatirsin diyo. Elimde olan bi sey olsaa ztn bu hale gelmmezdim. Bu sebeplerdHer an tetikteyim babama bisey olcak hirsiz gircek. Kapi calicak yagmur yagicak. Hep kalbim tetikte o kadar hizli atiyo ki bir an bayilcak gibi oluyorum.bayilmiyorum ama gercek dunyayla iliskim kesiliyor bu halde yasamaktan yoruldum. Kararsizliktan dengesizlikten biktim kensimden..ne yapmam gerektiğini bilmiyorum

 39. Selam ben 15 yaşındayım 8.sınıf bittikten sonra SBS den sonra başladı her şey okula gittiğimde ve ya kapalı bir alana girdiğimde tuhaflaşıyorum ellerim terliyor başım dönüyor nefes alamıyorum dengem bozuluyor. sürekli kurtulmak için lavabo izni istiyorum gerçekten sıkıldım artık şaka gibi ya.bütün doktorlara gittim hiç bir şey çıkmadı ve son olarak psikiyatri kurtulmak istiyorum yaşadıklarınızı anlıyorum.

 40. Arkadaşlar ALLAH rızası için kesin çözüm söyleyin yıl 2015 oldu hala tıp psikolojik mide bulantısına çözüm bulamıyor mu , yemek yemekten korkuyorum, kendimi daha doğrusu midemi kontrol edemiyorum kusuyorum insan içine çıkmaktan korkuyorum, hipnoz ve reiki meditasyonu filan yazılmış bu arada 2 sene lustral ve rixper kullandım iyi geldi biraz ama beni iyice sersemleştirmişti günde 12-13 saat uyur olmuştum, en küçük stres sıkıntı kaygı durumunda kusuyorum nasıl bir iş anlamadım, adım Semi Ortaç beni bu durumdan kurtaracak herkesin yardımını bekliyorum facebooktan ulaşabilirsiniz Allah herkese acil şifalar versin…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir