Sağlık

Ağız kokusunu gizleyen 8 yiyecek

Kötü bir ağız kokusuna sahip olup bunun hakkında hiçbir şey bilmemekten daha kötüsü yoktur.

Ağız kokusuna neden olan belirli yiyecekler vardır. Çoğu insan, bir buluşmadan veya işten önce köri, sarımsak, soğan ya da kahve tüketmenin (konu sosyal görgü kuralları olduğunda) ölüm öpücüğü olabileceğinin farkındadır.

Sakız çiğnemeyi deneyebilirsiniz fakat sakızı çok uzun bir süre çiğnemeniz gerekir çünkü yemeğin sebep olduğu ağız kokusu, yemek vücudunuzdan atılana kadar (bu süreç 24 saat sürebilir) giderilemez. Bu ağız kokusundan uzun süre kurtulamazsınız. Elbette, bu sorunu hangi yiyeceklerin gizleyebileceğini bilmiyorsanız bunlar başınıza gelir.

1. Maydanoz
Bu size her şeyden çok bir örtme olarak görünebilir ama bol sarımsaklı bir yemek yedikten sonra maydanozun işe yaradığını görünce onu yemeğin sonunda damak tadınızı da iyileştirmek için çiğnemek isteyebilirsiniz. Eğer fesleğeniniz ya da bir parça biberiyeniz varsa bunları çiğnemek de yardımcı olacaktır.

2. Ağız kokusunu gideren baharatlar
Birkaç egzotik baharat ağız kokusunu gidermeye yardımcı olmasıyla bilinir. Yanınızda kakule, kişniş ve rezene ile dolu küçük bir paket taşımayı deneyebilirsiniz. Bu baharatlar sizi ağız kokusundan kurtarır ve ağzınızda ferah bir tat bırakır.

3. Küçük, sulu ve taneli meyveler (çilek, böğürtlen, dut, kiraz vb.)
Bu meyveler sağlıklı bir biçimde yaşlanmanıza yardım edecek harika antioksidanlar olmakla birlikte, nefesinizi de ferahlatabilecek meyvelerdir.

4. Portakal
Portakal kahvaltı veya öğün araları için ideal olmakla birlikte, nefesinizi ferahlatma konusunda da harikadır, çünkü C Vitamini ağız kokusunu önlemeye yardımcı olur. Bu nedenle, gelecek sefer bol sarımsaklı bir yemek yediğinizde, yemeği sindirdikten birkaç saat sonra bir portakal yemeyi deneyin.

5. Limon
Limon, elinize sinen sarımsak kokusunu etkisiz hale getirme konusunda çok başarılıdır. Ayrıca ağız kokusunu yok etmekte de harikalar yaratır. Eğer bir soda içecekseniz neden ağız kokunuzla baş etmesi için içine bir dilim limon atmayasınız.

6. Elma
Elmayı dişleriniz için doğal bir diş fırçası olarak düşünün. Bir elmayı çiğnediğinizde içinden yoğun miktarda sıvı çıktığını görürsünüz. Bu sıvı ve yüksek lifli elma içeriği ağzınızı temizlemeye yardımcı olur.

7. Nane
Eğer naneyi eklemezsek bu liste eksik kalır. Hiçbir şey nefesinizi nane kadar ferahlatamaz ve bu, naneli sakızın bu kadar popüler olmasının sebeplerinden biridir.

8. Tarçın çubuğu
Tarçın çubuğu çiğnemek, hızlı bir biçimde ağız kokusuna neden olan bakterileri yok eden, esanslı yağlar bırakır ağzımızda.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir