Güncel

14 Şubat Sevgililer günü nedir ?

Her yıl 14 Şubat’ta Dünya üzerinde milyonlarca insan çiçekler, çikolatalar ve hediyeler ile sevgilerini ve aşklarını kutlarlar. Birçok ülkede restoranlar ilişkilerini ve birlikteliklerinin sevincini kutlamak için hevesli, lezzetli yemekler yiyen çiftlerle dolar. Bu günü kutlamak istemeyen ve tadını çıkarmayan genç erkekler ile kızlar görmek oldukça zordur.

Tüm bunların arkasında olan sebep ise binlerce yıl önce yaşayan St. Valentine adlı bir rahiptir. Biz her ne kadar Sevgililer Günü olarak kutlasakta orjinali Valentine’s Day olarak bilinir.Tam olarak nasıl ortaya çıktığı bilinmese de hakkında bazı efsaneler vardır. 3 Yüzyılda son derece dindar bir adam olan Aziz Valentine insanlara sevgiyle yaklaşmayı ve onlarla ilgilenmeyi sevdiği için bu şekilde bir gün ortaya çıkmış diyenler olduğu gibi Aziz Valentine’ın genç ve güzel bir bayana gönderdiği, altını “Senin Valentine’ın” şeklinde imzaladığı bir aşk mektubunun ortaya çıkmasıyla Sevgililer Günü kutlanmaya başlandı, diyenlerde vardır. Kimse tam olarak gerçeği bilmiyor.Ama emin olduğumuz şu ki, romantik bir insan olmak ve aşk notları göndermek Aziz Valentine’ın yaptığı işler ve bu gelenek ondan geliyor.

Tabi bu efsanelerden sonra biraz da gerçeklerle yüzleşelim. Bugün Sevgililer Günü tamamen ticari bir gün olarak görülüyor. Özellikle de Türkler için hiçbir anlamı olmayan St. Valentine gibi bir adamın gününü kutlamak ne kadar gerekli takdiri size bırakıyorum. Sevdiğiniz insanla sadece bir gün değil her gün sizin olmalı. İlla ki özel bir gün istiyorsanız, sizin Sevgililer Gününüz tanıştığınız gün olabilir. Tanıştığınız günü her yıl özel olarak kutlayabilirsiniz. Sevgililer Gününe karşı olduğum için değil ticari bir obje haline geldiği için kutlanmasına olumlu bakmıyorum. Normal bir zamanda X Lira olan bir gül bile sevgililer Gününde Y Liraya çıkıyor, tabi bu sadece ufak bir örnek. Her zaman gittiğiniz bir restoran Sevgililer Gününde mutlaka daha pahalı fiyat uygulaması yapıyor. Bu bizim için zarar değil mi ? Ertesi gün kutlasanız mali açıdan daha rahat edeceksiniz.

Fikrimi kabul eden olabilir ya da ne var ki “Sevgililer Günü 14 Şubat işte bir gelenek olmuş” diyenler ve bana karşı çıkanlarda olabilir. Sadece bence her çiftin Sevgililer Günü kendilerine özel olmalı ve dediğim gibi tanıştıkları gün, ilk öpüştükleri gün vb. bir gün belirlenerek o gün kutlanmalı. Tüm çiftlere mutluluklar diliyorum.

Sevgililer Günü hediyesi için romantik fikirler konulu yazımızı okumayı ihmal etmeyin.

14 Şubat Sevgililer günü nedir ?&rdquo yazısı için bir yorum yazılmış.;

  1. Sevenler ve sevilenler için her gün SEVGİLİLER GÜNÜ olmalı. Hiç bir gün diğer günden farklı değildir. Senede bir gün sevgili… Ya diğer günler ne günü oluyor ??..
    Bana göre yanlış.. Sadece belli kişilerin ticari maksatla uydurduğu bir gün.. Saçmalıklarla dolu bir gün..
    Tekrar ediyorum : Seven ve sevilenler için her gün “SEVGİLİLER GÜNÜ” öyle değil mi ?.. Hayatı zindan etmemeli. Dün geçti yarın gelmeyebilir.. O halde gün bugündür…İnsanca yaşamalı ve yaşanmalıdır..
    Allah dinden – İmandan vede Kur’ an dan ayırmasın bizleri..Amin..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir